در جست‌وجوی زمان ازدست‌رفته با گوشی‌ها
طرح: نیویورک تایمز

اگر تلفن همراه نداشتید، با وقت و پولی که صرف آن می‌کنید چه می‌کردید؟ در این مطلب، ایده‌هایی مطرح می‌شود برای رهاشدن از وقت و زمان تلف‌شده در استفاده از تلفن همراه. توصیه‌های نویسنده خطاب به ساکنان ایالات متحده است اما برای همه مردم جهان تجویزشدنی است.

بیش از سه‌چهارم آمریکایی‌ها گوشی هوشمند دارند. در سال ۲۰۱۸، میلادی ۲۵۳ میلیون آمریکایی، هر نفر هزار و ۳۸۰ دلار و هزار و ۴۶۰ ساعت صرف ور رفتن با گوشی‌های هوشمند و دیگر وسایل تلفن همراه خود کردند.

اگر تلفن همراه خود را کنار  بگذارید، می‌توانید وقت خود را با کارهای زیر پر کنید.

نهال بکارید

یک باغبان تازه‌کار حدود ۳۰ دقیقه وقت لازم دارد تا نهال بکارد. اگر هر یک از آمریکایی‌های صاحب تلفن هوشمند از زمان و پولی که صرف استفاده از گوشی خود می‌کنند، برای کاشتن نیم هکتار درخت استفاده کنند، آزادکردن حدود ۸۸۶ میلیون تن کربن در سال برای جبران بیش از ۱۰ درصد از انتشار گاز دی اکسید کربن کفایت می‌کند.

به همدیگر عشق بورزید

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که وابستگی به گوشی همراه به‌دلیل عدم اطمینان به روابط بین انسانی است و با وابستگی بیشتر به تلفن همراه از روابط عاطفی کاسته می‌شود. با کنار گذاشتن تلفن همراه وقت بیشتری برای ابراز محبت و دوستی خواهید داشت.

به محیط‌زیست کمک کنید

 هر ساله ۱۰ میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شوند و، به گفته کارشناسان، اگر آمریکایی‌ها همه پول خود را که به خرید گوشی هوشمند اختصاص داده‌اند برای  کمک به مقابله با آلودگی ناشی از ورود پلاستیک به محیط‌زیست صرف کنند، به اندازه کافی پول برای مدیریت زباله در کشورهای آسیایی در ۷۰ سال آینده وجود خواهد داشت.

کتاب بخوانید

یک فرد معمولی در هر دقیقه ۲۸۰ کلمه می‌خواند و از این رو، برای خواندن یک کتاب ۱.۳ میلیون کلمه‌ای تقریبا به ۷.۵ ساعت زمان نیاز هست.

به بدن خو د برسید

کارشناسان بهداشتی می گویند شنا کردن، قدم‌زدن و دویدن به مدت ۳۰ دقیقه در روز، سطح فشار خون شما را بیشتر از برخی از داروهای فشار خون پایین می‌آورد. البته می‌توانید در هنگام انجام چنین فعالیت‌هایی گوشی تلفن خود را هم در کنار خود داشته باشید اما جز استرس چیزی ندارد. اگر ورزش نکنید، مجبور خواهید شد بخشی از هزینه‌های خود را صرف درمان فشار خون کنید.

پول خود را پس‌انداز کنید 

هر آمریکایی به‌طور متوسط ۱۴ هزار دلار در هر ۱۰ سال صرف تلفن هوشمند  خود می‌کند که معادل ۷۰ هزار  دلار  در هر روز کاری  در یک زندگی عادی است. به جای اینکه پول خود را صرف تلفن همراه کنید، می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های کوچکی را آغاز کنید و به درآمدزایی در دوران بازنشستگی خود کمک کنید.

یک هنر - مثلا نواختن یک ساز - را یاد بگیرید

استفاده از گوشی‌های هوشمند در بین نوجوانان و افرادی که در آغاز دهه  بیست‌سالگی عمر خود هستند به اوج می‌رسد . این دوره بهترین زمان برای یادگرفتن یک ساز است. یا اینکه می توانید یک هنر بیاموزید و خود را با آن مشغول کنید.

با دیگران ارتباط برقرار کنید

با یادگیری یک زبان می‌توانید جهان تازه‌ای به روی خود بگشاید. یادگیری یک زبان  جدید می‌تواند به شما برای برقراری ارتباط با افراد جدیدتری کمک کند.

به کارهای شخصی و به فرزندان‌تان برسید

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که کودکان ۷ماهه تا ۲۴ماهه اگر نتوانند با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند، بی‌قرارتر می‌شوند. برقراری ارتباط از دوران نوزادی و از طریق ارتباط چشمی با والدین و مشاهده نشانه‌های دلبستگی آغاز می‌شود. به‌جای اینکه به تلفن همراه خودخیره شوید، با برقراری ارتباط جسمی با نوزادان خود اقدام به سرمایه‌گذاری برای آینده کنید.  


منبع: 

اقتباس از توصیه‌های پل گرینبرگ، نویسنده نیویورک تایمز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =