• اصول اخلاقی عکاسی خبری

  اصول اخلاقی عکاسی خبری

  عکاسی خبریفرق عکاسی خبری با عکاسی متعارف و هنری را می‌توان از روی فرق یک روزنامه‌نگار و خبرنگار با یک هنرمند درک کرد. عکاسی خبری را یکی از ارکان اصلی روزنامه‌نگاری می‌دانند. عکس‌های خبری مکمل بصری یک گزارش یا مقاله مکتوب و حتی گاه اخبار تلویزیونی هستند و هدف آن‌ها چیزی نیست جز ثبت تصاویری بی‌پرده‌ از واقعیت.

 • چطور شرح عکس بنویسیم

  چطور شرح عکس بنویسیم

  عکاسی خبریدر این قسمت از سلسله ویدیوهای «فوت‌وفن» مدرسه خبر، با نکته‌هایی که در نوشتن شرح عکس به کارتان می‌آید آشنا می‌شوید.

 • روش‌های انتخاب عکس مناسب برای یک خبر

  اولین نتیجه جستجو در اینترنت لزوما عکس خوبی برای یک مطلب نیست

  روش‌های انتخاب عکس مناسب برای یک خبر

  عکاسی خبریاولین نتیجه جستجو در اینترنت لزوما عکس خوبی برای یک مطلب نیست. اگر می‌خواهیم عکس مناسبی برای یک خبر پیدا کنیم، بهتر از نکته‌هایی را در نظر داشته باشیم که در این ویدیو از سلسله ویدیوهای «فوت‌وفن» در مدرسه خبر ایرنا به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 • عکاسی زنان و مصائب زنان عکاس

  مصاحبه با مدرس عکاسی و کارشناس تاریخ عکاسی ایران در دانشگاه هنر

  عکاسی زنان و مصائب زنان عکاس

  عکاسی خبرییکی از پدیده‌های معاصر در ایران که سابقه‌ای بیش از سه دهه را نمی‌توان برای آن متصور بود، عکاسی زنان و زنان عکاس است. عکاسی، به‌صورت تخصصی حرفه‌ای، مدت زیادی نیست که تحصیلات آکادمیک را همراه خود دارد؛ از این کوتاه‌تر حتی نقش و حضور زنان در آن است. عکاسی هم مانند بسیاری از مهارت‌های نوپدید در قرن حاضر، در ابتدای ورود به ایران کمتر زنانه بوده و از سوی زنان ارائه شده است.

 • ثبت هیجان و حرکت در عکاسی ورزشی

  ثبت هیجان و حرکت در عکاسی ورزشی

  عکاسی خبریعکاسی ورزشی، شاخه‌ای از عکاسی است که در آن از صحنه‌های ورزشی عکس‌برداری می‌شود. در این نوع عکاسی، تجهیزات و ابزارها نقش مهمی دارند، زیرا سوژه متحرک است و عکاس هم از صحنه دور است؛ بنابراین داشتن عدسی‌های قدرتمندی همچون تله و زوم لازم است. همچنین دوربین هم باید قابلیت استفاده پیاپی شاتر را داشته باشد. مهم‌ترین مسئله در عکاسی از سوژه‌های ورزشی توجه به‌سرعت شاتر است.

 • جامعه در نگاه عکاس

  عکاسی اجتماعی چه ویژگی‌هایی دارد؟

  جامعه در نگاه عکاس

  عکاسی خبریعکاسی مستند اجتماعی بسیار شاخه جذابی است، زیرا شما هستید که از واقعیات جامعه و مردم تصویری می‌سازید برگرفته از دید شما به دنیا و جامعه و مفهومی را انتقال می‌دهید که از دل وقایع برگرفته از درونتان در عکس گنجانده‌اید.

 • اخلاق حرفه‌ای در عکاسی خبری

  اخلاق حرفه‌ای در عکاسی خبری

  عکاسی خبریاگر حق انتخاب داشته باشید که عکسی از یک زن و فرزندانش در حال غرق شدن در یک رود بگیرید و برنده جایزه پولیتزر شوید یا اینکه این قربانی‌ها را نجات بدهید، چه می‌کنید؟

 • عکس‌های خبری مهم به شرح ماجرا نیاز دارند

  شرح عکس‌نویسی بر اساس انواع

  عکس‌های خبری مهم به شرح ماجرا نیاز دارند

  عکاسی خبریعکس‌های خبری مهم یا درجه یک، معمولاً حالتی تماشایی و با موضوع‌هایی سر و کار دارند که گروه وسیعی از روزنامه‌خوانان را به خود جلب می‌کنند. در این نوع عکس‌ها، شرح عکس‌نویس می‌تواند با فرصت به دست آمده، آنچه را می‌تواند تجسم و توصیف کند و مهارت خود را بنمایاند.

 • شرح‌عکس‌نویسی کار ساده‌ای نیست

  شرح‌عکس‌نویسی کار ساده‌ای نیست

  عکاسی خبریمطبوعاتی‌های حرفه‌ای می‌گویند تا آنجا که به روزنامه‌نگاری مصور مربوط می‌شود، همه‌چیز به شرح عکس وابسته است. کسانی که مسئول نگارش شرح عکس‌ها هستند مهم‌ترین نقش را در این مورد ایفا می‌کنند و ویراستاران باید در این مورد نیز مهارت خود را نشان دهند.

 • تفاوت فتومونتاژ با فتوکلاژ

  تفاوت فتومونتاژ با فتوکلاژ

  عکاسی خبریفتومونتاژ با کلاژ متفاوت است. کلاژ (تکه‌چسبانی) شیوه‌ای است که در آن نه‌تنها عکس بلکه مصالح مختلفی از قبیل مقوا، بریده روزنامه، پارچه، عکس و اشیا روی سطح بوم یا هر زمینه دیگری چسبانده می‌شود و یک ترکیب‌بندی ایجاد می‌کند.

 • فتومونتاژ چیست

  فتومونتاژ چیست

  عکاسی خبریفتومونتاژ  یا فتوکلاژ یک نوع تکه‌چسبانی با عکس است. در آن عکس‌های مختلف را با دقت و ظرافت زیاد کنار یکدیگر می‌گذارند. البته فتومونتاژ را نمی‌توان با یک جمله توصیف کرد و برای آشنایی بیشتر با آن باید روند تکامل این هنر را بررسی کرد.

 • عکس را چقدر می‌توانیم ویرایش کنیم

  عکس را چقدر می‌توانیم ویرایش کنیم

  عکاسی خبریویرایش تصویر یا نگاره شامل هر فرایند ایجاد تغییر در تصاویر است که شامل همه عکس‌های دیجیتال و عکس‌های آنالوگ می‌شود.  ویرایش عکس نقش مهمی در دنیای عکاسی بازی می‌کند. ویرایش خواه تنظیم روشنایی عکس باشد، خواه حذف عامل مزاحمی از تصویر، بخش مهمی از ابزار یک عکاس را تشکیل می‌دهد، اما بسیاری نگاه منفی به این کار دارند و از آن با عنوان تقلب و فریب یاد می‌کنند.

 • ۱۰ توصیه برای کادربندی عکس

  ۱۰ توصیه برای کادربندی عکس

  عکاسی خبریبه محل و چگونگی قرارگیری عناصر موجود در یک صحنه، در یک عکس یا تابلوی نقاشی کادربندی گفته می‌شود. با وجود اینکه دوربین‌ها و تجهیزات عکاسی روزبه‌روز خودکارتر و دقیق‌تر می‌شوند، هنوز تفاوت‌های بسیاری بین عکس‌های یک عکاس غیرحرفه‌ای و یک عکاس حرفه‌ای وجود دارد. یکی از نکات مهمی که یک عکس حرفه‌ای و باارزش را از یک عکس ضعیف و غیرحرفه‌ای‌ای متمایز می¬کند، کادربندی و ترکیب‌بندی صحیح عکس است.

 • فجیع، ناگهانی، آرشیوی

  انواع عکس‌های مطبوعات کدامند

  فجیع، ناگهانی، آرشیوی

  عکاسی خبریسردبیران مطبوعات که وظیفه گزینش و انتخاب عکس را بر عهده دارند ملاک انتخاب عکس را در سطحی بالا قرار داده‌اند. هرچند هنگامی‌که موضوع حساس و بااهمیتی به میان آید، تنها عکس موجود می‌تواند غنیمتی باشد، اما همواره این‌چنین نخواهد بود و عکس‌های روزمره که کیفیت آن‌ها نه‌فقط ازلحاظ هنر عکاسی، بلکه از نظر محتوای روزنامه‌نگاری (خبری) نیز به میزان بالا و مطلوبی نرسد، قدر مسلّم از نظر ویراستاران (سردبیران) پذیرفته نمی‌شود.