• دوره آموزشی گرافیک و صفحه‌آرایی مطبوعاتی در کردستان برگزار می‌شود

  دوره آموزشی گرافیک و صفحه‌آرایی مطبوعاتی در کردستان برگزار می‌شود

  گرافیکسنندج-ایرنا- مدیرخانه مطبوعات کردستان از برگزاری دوره آموزشی گرافیک و صفحه‌آرایی با همکاری جهاد دانشگاهی استان خبرداد و گفت: این دوره با محوریت آموزش ایندیزاین برگزار می‌شود.

 • تاریخ مختصر گرافیک متحرک

  تصاویر از چه زمانی برای ارائه محتواها به حرکت درآمدند

  تاریخ مختصر گرافیک متحرک

  گرافیکگرافیک متحرک که امروزه در اخبار و رسانه‌ها جایگاه استواری پیدا کرده‌اند، در گذشته‌های دور از سینما کار خود را شروع کردند. سابقه استفاده از گرافیک متحرک به دورانی بازمی‌گردد که استفاده از نور برای درک مفاهیم تصویری رواج یافت.

 • اینفوگرافیک: نقشه یک مقاله یا گزارش

  اصول طراحی گرافیک اطلاع‌رسان خبری

  اینفوگرافیک: نقشه یک مقاله یا گزارش

  گرافیکیکی از روش‌های فراگیر ارائه محتوا در مطبوعات و رسانه‌ها در حال حاضر استفاده از «اینفوگرافیک» است که در آن محتوای تولیدشده به صورت بصری و گرافیکی در قالب یک تصویر ارائه می‌شود. به عبارت دیگر، اینفوگرافیک یعنی نمایش تصویری اطلاعات و داده‌ها با استفاده از عکس و شکل و نمودار و اتصالات و علامت‌های گرافیکی.

 • گرافیک متحرک در دنیای رسانه‌های جدید

  گرافیک متحرک در دنیای رسانه‌های جدید

  گرافیکدر دنیای امروز، رسانه‌ها روش‌های ارتباط را تعیین و نقش آدمی را در نظام‌های مختلف اجتماعی مشخص می‌کنند. به این ترتیب، می‌توان افق آگاهی انسان را بر اساس رسانه‌ها و ابزارهای ارتباطی دسته‌بندی کرد. پیشرفت تکنولوژی و تأثیر آن بر رسانه، درک تازهای از فضا و مکان به ما می‌دهد و محتوای اصلی ادراک ما را تعیین می‌کند. در این میان، رسانه‌های زمان‌محور از نوع پیشرفته‌ترین رسانه‌ها هستند که به زمان به‌عنوان یک بعد جدید وابسته‌اند. در این رسانه‌ها، پیام در مرور زمان کامل و منتقل می‌شود و مخاطب در صورتی می‌تواند پیام را درک کند که در یک بازه زمانی مداوم در معرض رسانه باشد.

 • دسته‌بندی‌های گرافیک متحرک

  دسته‌بندی‌های گرافیک متحرک

  گرافیکگرافیک زمانی وارد روزنامه‌نگاری شد که هنوز رایانه‌ها در جامعه همه‌گیر نشده بودند. اما بعد از ظهور فناوری دیجیتال، ابتدا انواع پیشرفته گرافیک و سپس گرافیک‌های متحرک وارد صنعت رسانه شدند.

 • گرافیک متحرک چه می‌کند

  گرافیک متحرک چه می‌کند

  گرافیکگرافیک متحرک یا موشن‌گرافیک از دو واژه موشن به معنای حرکت و گرافیک به معنای تصاویری همچون وکتورها و تصاویری تشکیل‌شده است که عموماً با برنامه‌های گرافیکی همچون فتوشاپ ساخته می‌شوند. موشن‌گرافیک‌ها اصولاً به همراه صدا توسط برنامه‌هایی مالتی‌مدیا همچون ادوب‌افترافکت ساخته می‌شوند. جان وینی  اولین کسی بود که کلمه موشن‌گرافیک را وارد فرهنگ و لغات مربوط به دنیای مالتی‌مدیا کرد.

 • اصول چیدمان رنگ‌ها

  اصول چیدمان رنگ‌ها

  گرافیکبه قول مک ‌لوهان، رسانه همان پیام است. همان‌طور که در مدیریت نوین، متدی به‌عنوان بهترین شیوه مدیریت در کار وجود ندارد، ترکیب و هماهنگی و استقرار یک نظام در رنگ‌بندی صفحات وب نیز، چنین رویکردی دارد. 

 • سه نقش طراحی گرافیک

  سه نقش طراحی گرافیک

  گرافیکحقایق و وقایع بی‌شماری که در ماورای درک بشر قرار دارند او را واداشته تا برای ابراز اندیشه‌ها و مفاهیمی که بیان، فهم و توصیف کلامی آن‌ها مشکل بوده است نظام‌هایی از علائم گوناگون ابداع کند. ارتباط بصری در وسیع‌ترین معنی تاریخی بلند و طولانی دارد. زمانی که بشر اولیه برای تغذیه خود شکار می‌کرد و گلی را پای جانوری مفتوش می‌ساخت، از نزدیک به یک اثر گرافیکی نگاه می‌کرد. او با چشم ذهن، خود حیوان را می‌دید؛ بنابراین گرافیک از دیرباز تاکنون با زندگی بشر پیوندی نزدیک داشته و حضور آن مشخص است.

 • گرافیک اطلاع‌رسان به چه کار می‌آید

  گرافیک اطلاع‌رسان به چه کار می‌آید

  گرافیکقابلیت‌های موجود در گرافیک خبری و اطلاع‌رسان سبب شده تا از این نوع گرافیک در رسانه‌ها و سازمان‌ها و مؤسسات مختلف بهره گرفته شود. توان باورپذیری و عینیت‌بخشی به اخبار و اطلاعات، صرفه‌جویی در فضای رسانه و سایت‌های سازمانی و نیز زمان مخاطب، فراهم کردن امکان درک ساده و سریع بصری اخبار و اطلاعات توسط مخاطب و پوشش خلأ تصویری دوربین‌ها ازجمله دلایل کاربرد گرافیک خبری و اطلاع‌رسان است.

 • اینفوگرافیک‌های متنوع برای انواع کاربردها

  اینفوگرافیک‌های متنوع برای انواع کاربردها

  گرافیکاینفوگرافیک از پیوند دو حوزه اطلاعات و گرافیک حاصل می‌شود و نوعی نمایشگر بصری اطلاعات است که اطلاعات را به زبانی ساده و قابل‌فهم به مخاطبان و کاربران انتقال می‌دهد. اینفوگرافیک می‌کوشد تا حجم بالایی از اطلاعات (ولو پیچیده) را در فضایی محدود، به شکلی جذاب، بصری و ساده منتقل کند.

 • گرافیک اطلاع‌رسان چیست

  گرافیک اطلاع‌رسان چیست

  گرافیکگرافیک اطلاع‌رسان  همان اینفوگرافیک است که خود مخفف عبارت اطلاعات  و گرافیک  است که در ایران به نگاره نیز ترجمه شده است. درواقع مصدر یونانی گرافن است که خود یک زبان تصویری است، در ایجاد ارتباط دیداری به یاری نشانه‌های بصری از نقش مؤثری برخوردار است. در ایران به اینفوگرافیک، اینفوگرافی، اینفوگراف، اینفوگرافیک، داده‌نما، گرافیک اطلاعاتی و گرافیک اطلاع‌رسان نیز گفته می‌شود.

 • ضرورت توجه به قاب‌بندی، مقیاس و رنگ

  مروری بر اصول طراحی گرافیک

  ضرورت توجه به قاب‌بندی، مقیاس و رنگ

  گرافیکطراحی تصویری یا طراحی گرافیکی، هنری است که بیشتر افراد به‌صورت خودآموز یا با حضور در دوره‌های مختلف آن را یاد می‌گیرند، اما هر کاری اصولی دارد که بی‌شک با رعایت آن‌ها نه‌تنها سرعت پیشرفت شما بیشتر می‌شود، بلکه خروجی کارهایتان نیز بهتر خواهد شد.

 • ارزش فونت

  چگونگی استفاده مؤثر از فونت‌ها در طراحی گرافیک

  ارزش فونت

  گرافیک اشتباه رایج بسیاری از طراحان گرافیک این است که در طراحی خود فقط از یک بلوک متنی بزرگ برای نمایش تمام متن استفاده می‌کنند.

 • نقش متن در گرافیک خبری

  نقش متن در گرافیک خبری

  گرافیکمتن خوب می‌تواند به معنی تفاوت بین یک متن عادی و یک متن فوق‌العاده باشد، حتی اگر شما فقط با طراحی شروع ‌کنید.