۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۰
کد خبرنگار: 1419
کد خبر: 83414743
۲ نفر

برچسب‌ها

انواع خبر در رسانه‌های امروز

خبر قسمی تولید رسانه‌ای است که با وجود ساختاری به‌ظاهر مشترک و مشابه، انواع متفاوتی دارد. در این‌جا ما سه نوع دسته‌بندی برای خبر را نشان می‌دهیم.

اخبار را از زوایای گوناگون می‌توان دسته‌بندی کرد که در اینجا مهم‌ترین تقسیم‌بندی‌های آن ذکر می‌شود:
الف: دسته‌بندی بر اساس حوزه خبری:

در یک دسته‌بندی، خبرها به انواع سیاسی، بین‌الملل، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی تقسیم می‌شوند که هریک نیز زیرمجموعه‌هایی دارند. برای نمونه اخبار سیاسی به زیرشاخه‌هایی مانند اخبار دولت، اخبار مجلس، احزاب و تشکل‌ها تقسیم می‌شود.


ب: سخت‌خبر، نرم‌خبر و اخبار فیچری 

سخت خبر: سخت‌خبر به آن دسته از اخبار اطلاق می‌شود که زمان در آن‌ها نقش حیاتی دارد و به‌نوعی آن‌ها را اسیر زمان می‌دانند. این اصطلاح اغلب در مقابل «نرم‌خبر» به کار گرفته می‌شود.
 در یک سخت‌خبر، وظیفه خبرنگاران و سردبیران این است که جزئیات مهم مربوط به هر رویداد را در اسرع وقت از طریق روزنامه، تلویزیون یا هر منبع خبری دیگر به مخاطب برسانند و خبرنگار در پی آن است که به شش عنصر خبری در موجزترین شکل ارائه خبر پاسخ دهد: چه چیزی؟ چه کسی؟ چه زمانی؟ کجا؟ چرا؟ چگونه؟
 سبک ارائه و تنظیم خبر در یک سخت‌خبر «سبک هرم وارونه» است. مشخصه دیگر به نوع رویداد برمی‌گردد. برای نمونه اخبار جنگ، اقتصاد، تحولات سیاسی، دولت، فجایع بشری، جنایت و تظاهرات، سخت‌خبر هستند، درحالی‌که نرم‌خبرها سرگرم‌کننده‌اند یا توصیه‌هایی درباره سبک زندگی روزمره ارائه می‌دهند. تفاوت دیگر این است که اخبار سخت لحن خشک و رسمی دارند، درحالی‌که نرم‌خبرها، لحنی داستانی‌تر دارند.

نرم‌خبر: نرم‌خبرها، اخباری هستند که برعکس سخت‌خبرها، حساسیت زمانی کمتری دارند و بیشتر به مسائل و علائق انسانی می‌پردازند، به اطلاعات پس‌زمینه توجه بیشتری می‌کنند و به اخبار جذاب انسانی، هنر، سرگرمی و شیوه‌های زندگی مردم توجه می‌کنند. تفاوت دیگر نرم‌خبرها نسبت به سخت‌خبرها، لحن توصیفی، تصویری، رنگی‌تر، ادبی‌تر، روایی‌تر و البته کمتر شخصی آن است. به همین دلیل نوشتن آن فنی‌تر از سخت‌خبر است.

خبر ترکیبی: خبر ترکیبی به خبری اطلاق می‌شود که ساختار آن تلفیقی از سخت‌خبر و مطالب فیچر است. این ساختار می‌تواند خبری نسبتاً بلند و متشکل از چند خبر کوتاه‌تر محلی، منطقه‌ای، ملی یا بین‌المللی باشد. 

ج: در یک تقسیم‌بندی دیگر، انواع خبر به شرح زیر تقسیم می‌شوند:
خبر پوششی:
این نوع خبر مخصوص افتتاحیه‌ها و سخنرانی است. خبر پوششی صحبت‌های فردی است که خبرنگار برای تهیه خبر، نزد او رفته است.
اخبار روز: به‌عنوان مثال: برگزاری دومین جشنواره نهج‌البلاغه در شهر شیراز.
پیش‌خبر: همان‌طور که از اسمش پیداست این نوع خبر پیش از رخداد اتفاق تنظیم می‌شود. در پیشخبر نقل‌قول وجود ندارد، اما درصورتی‌که با فردی مصاحبه کرده باشید، می‌توانید صحبت‌های فرد موردنظر را به‌عنوان نقل‌قول در خبر بیاورید. به‌عنوان مثال: همایش ملی علم و دین برگزار می‌شود.
خبر کوتاه: معمولاً در رابطه با اتفاق خاصی در یک یا دو لید (یک پاراگراف) نوشته می‌شود.
خبر تولیدی: مصاحبه‌کننده مصاحبه خبری انجام می‌دهد.
خبر اتفاقی: همان‌طور که از اسمش پیداست خبرنگار به‌صورت کاملاً اتفاقی با خبر روبه‌رو می‌شود. به‌عنوان مثال: اتفاقی بی‌سابقه و جالب در برنامه زنده تلویزیونی.
خبر اکتشافی: در این نوع خبر، خبرنگار به دنبال کشف دلیل اتفاقی است که رخ داده است. به‌عنوان مثال: برنامه واگذاری شش معدن به بخش خصوصی برای ادامه فعالیت‌های اکتشافی. 
 


منابع:

۱- روزنامه‌نگاری نوین، نعیم بدیعی و حسین قندی، انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی، ۱۳۹۷

2- پایگاه اطلاع‌رسانی سفیر افلاک http://www.safireaflak.ir/khabar/۳۲۴۶

3- مشرق https://www.mashreghnews.ir/news/۹۲۴۲۴۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =