۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۷
کد خبرنگار: 1419
کد خبر: 83415955
۰ نفر
رادیو با پادکست چه فرقی دارد

پادکست رسانه‌ای است که وظیفه انتقال پیام را از ذهن برنامه‌ساز به مخاطب دارد، انتشار و انتقال پیام در آن مقایسه با وبلاگ‌ها و رسانه‌های نوشتاری آنلاین، پردردسر اما به نسبت رادیوها، آسان، سریع و کم‌هزینه است. مراحل قانونی که در انتشار پیام از طریق رادیو باید طی شود، در پادکست وجود ندارد و این به‌سرعت کار می‌افزاید.

رها بودن پادکستینگ از قوانین انتشار امواج باعث می‌شود پادکست‌ها خود را تحت فشار خط قرمزها ندانند و نبینند. علاوه بر این در پادکستینگ برخلاف رادیو، مصرف‌کننده بر اساس تقاضای مشخص خود به محتوای مرجح دسترسی دارد دیگر مجبور نیست شنونده مطالب غیردلخواهش باشد، بلکه او آن‌ها را بر اساس نیاز خود دریافت می‌کند.
در این روش نیازی به مراجعه به وب‌سایت‌های مختلف برای دسترسی به انواع محتوا نیست و با تنظیم نرم‌افزار، کپی محتوا به دستگاه پخش آن به‌طور اتوماتیک انجام شده و کاربر همیشه آخرین و جدیدترین اطلاعات را در دستگاه پخش محتوای صوتی خود خواهد داشت.
در این روش، مصرف‌کننده می‌تواند در غیاب کامپیوتر و تنها با دستگاه‌های پخش مشخصی مانند آی‌پاد، به محتوای موردنظر دسترسی یافته و آن را استفاده کند. این دستگاه‌ها با مزیت کوچکی و حمل‌پذیر بودنشان کاربر را قادر می‌سازند در هر زمان و مکانی سندهای صوتی را استفاده کند.
در پادکستینگ کاربر کاملاً کنترل بر مطالبی دارد که به او تحویل داده می‌شود. او می‌تواند هر بخش از محتوا را به هراندازه که مایل باشد بشنود، درحالی‌که رادیو چنین امکانی را به‌وجود نمی‌آورد.
مخاطب پادکست برای گوش کردن هر قسمت از محتوا می‌تواند با جلو و عقب بردن آن، قسمت موردنظر را بارها و بارها بشنود، درحالی‌که در رادیو چنین نیست.
در رادیو مخاطب نقشی در انتخاب مطالب ندارد و در زمان خاص برنامه خاصی را می‌تواند بشنود، ولی مخاطب پادکست بر اساس سلیقه خود فایل خاصی را از یک پادکست را انتخاب و گوش می‌دهد.
برای ساخت یک برنامه رادیویی نیاز به امکانات نسبتاً وسیعی وجود دارد، ولی در پادکست تنها با اختیار داشتن چند وسیله ساده و اینترنت می‌توان یک پادکست ساخت.


منبع:

پادکست و روابط عمومی الکترونیک، فصلنامه مطالعات رسانه‌ای، سال ششم، شماره ۱۳پادکست و روابط عمومی الکترونیک، فصلنامه مطالعات رسانه‌ای، سال ششم، شماره ۱۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =