۱۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۴
کد خبرنگار: 1419
کد خبر: 83423074
۰ نفر
کانون استراتژی‌های بازاریابی

رسانه‌های نوین اجتماعی به همراه وب‌ها، اپلیکیشن‌ها و داده‌های هوشمند در یک حرکت همراه با شرکت‌های ارائه‌دهنده فنّاوری‌های نوین، چنان فضای ارتباطات هوشمندی اطراف شرکت‌ها و سازمان‌های امروز به‌وجود آورده‌اند که اکنون توئیت‌های این رسانه‌های نوین اطلاعات می‌دهند که چه اتفاقی برای سازمان در حال رخ دادن است؛ لایک‌ها درصد محبوبیت شرکت‌ها را نشان می‌دهند.

نتیجه فراگیری این محیط هوشمند چیزی نیست جز گستره‌ای از ارتباطات بی‌شمار و ظرفیت مشارکت بی‌نهایت گسترده از نوع مذاکرات همه با همه و البته در کلیه سطوح ارتباطات درون و برون‌سازمانی در شبکه‌های اجتماعی مجازی.
شبکه‌های اجتماعی مجازی با فراهم‌آوری محیط ارتباطات شبکه‌ای گسترده با بی‌نهایت‌های نامشخص، اکوسیستم جدیدی برای سازمان‌ها، شرکت‌ها و کسب‌وکارهای امروز آفریده و به شاهراهی اصلی در دنیای امروز اقتصاد تبدیل شده‌اند.
ارزش شبکه‌های اجتماعی کاملاً مشخص است: شبکه‌هایی هوشمند با گستره‌ای از ارتباطات بی‌شمار، بر همین اساس استراتژی «فشار» به مخاطب برای خرید، تولید یا خدمات شرکت‌ها و سازمان‌ها، به استراتژی «کشیدن» مخاطب به سمت شرکت و سازمان از طریق شبکه‌های اجتماعی تبدیل می‌شود.
در حال حاضر رسانه‌های اجتماعی بخشی از استراتژی بهینه‌سازی تقریباً اکثر برنامه‌های بازاریابی اینترنتی هستند. اگرچه در گذشته تبلیغات و روابط عمومی نقش بسیار مهمی در ارتقای برند شرکت‌های داشت، اما در دهه اخیر این رسانه‌های اجتماعی مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی مجازی هستند که ارزش برند سازمان‌ها، شرکت‌ها، محصولات و خدمات آن‌ها را در رتبه‌بندی صفحات موتورهای جست‌وجو قابل دیده شدن و اندازه‌گیری کردند و به مشتریان اعلام می‌کنند. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مجازی به‌ویژه بازاریابی تعاملی موجود در این شبکه‌ها، فضایی بسیار متفاوت با شیوه‌های بازاریابی سنتی دارد. گذشتن از کنار صدها وب‌گاه قدیمی و رسیدن به جایگاه اول صفحات جست‌وجوگرها در دنیای مرموز موتورها کاری بس دشوار است، اما شیوه‌های نوین بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، می‌توانند حرکت در این مسیر نامطمئن را تا حدود زیادی سهولت بخشند.
تقریباً بخش عمده‌ای از بهره‌گیری سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ، از شبکه‌های اجتماعی در صنعت برندینگ «ایجاد آوازه» برای سازمان یا محصول سازمان، بخش عمده تلاش دیگر سازمان‌ها در این شبکه‌ها صرف اطلاع‌رسانی، ارتباطات درون‌سازمانی و تفهیم نیازهای مشتری می‌شود. بر اساس نمودار تحقیقاتی مؤسسه «شبکه‌های اجتماعی امروز» هم‌اینک:
•    8/71 درصد شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ جهان، در برندینگ خود از شبکه‌های اجتماعی بهره می‌گیرند.
•    5/70 درصد برای تبادل اطلاعات شرکت و سازمان خود.
•    8/65 درصد آن‌ها برای امور جری روابط عمومی.
•    6/56 درصد برای تفهیم مخاطبان نسبت به منافعی از سازمان و شرکت نصیب آن‌ها می‌شود.
•    9/54 درصد برای هدایت مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی به‌سوی منافع و اهداف سازمان.
•    4/38 درصد برای جلب همکاری مخاطبان.
•    1/32 درصد برای ارتباطات درون‌سازمانی.
•    و 8/25 درصد برای پشتیبانی استراتژی‌های بخش فروش از شبکه‌های اجتماعی بهره می‌گیرند.
•    تحول استراتژی‌های سازمانی کسب‌وکارها، از وب 1 تا شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر وب 2 و وب هوشمند 3
در دوران وب 1، کسب‌وکارها شکلی معامله‌گرانه داشتند و همه اهداف آن‌ها فروش خدمات و محصولات به مصرف‌کننده و مشتریان بود، با فروش رقبا، رقابت می‌کردند و سهم سهامداران و شرکا را از سود فروش می‌پرداختند.
در پایان دوران وب 1 و ابتدای دوران وب 2، سازمان‌ها رابطه‌گرا شدند. اینکه کسب‌وکارها چگونه ارتباطات سازمان با مشتریان و مصرف‌کنندگان را گسترش دهند، حفظ کنند و از قبل این حفظ ارتباطات، آن‌ها را به خرید بیشتر تشویق کنند.
در نقطه اوج وب‌های 2 و ظهور وب‌های هوشمند 3، کسب‌وکارها تحت تأثیر محیط هوشمند نوین، مشارکت‌گرا شدند. اینکه چگونه زمینه مشارکت هرچه بیشتر مصرف‌کننده و مشتریان سازمان را در توسعه محصولات و خدمات، طراحی و تولید محصولات و خدمات، تبلیغات و فروش محصولات و خدمات و درنهایت برندینگ محصولات و خدمات را فراهم کنند.
دوران شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر وب 3 دوران تولید و توسعه مشارکتی خدمات و محصولات، سازمان با انواع مخاطبان خود در محیط هوشمند، اعم از سهامداران، شرکا، کارکنان و مشتریان و مصرف‌کنندگان است. این رویکرد مشارکتی، اولین بلوک ساختاری از یک کسب‌وکار اینترلیک  در محیط هوشمند شبکه‌های اجتماعی وب 2 و 3 است؛ مشارکتی از نوع همه با همه، در تمام سطوح، سهامداران، شرکا، کارکنان و مصرف‌کنندگان و البته با سازمان کسب‌وکار و محیط داخلی آن.
مشتریان، مصرف‌کنندگان و مخاطبان سازمان امروزه با بهره‌گیری از فنّاوری‌هایی که دسترسی آن‌ها برای مشارکت فعال بیشتر در محیط هوشمند حول کسب‌وکارها را بیشتر می‌کند، از فرایند طراحی تا تولید محصولات و خدمات، طراحی و انتشار تبلیغات، بازاریابی و فروش و حتی تعیین قیمت کالا و خدمات، همراه و همکار سازمان هستند و در کلیه این فرایندها مشارکت فعال دارند.
درواقع، مشتریان و مصرف‌کنندگان، سلایق خود، احساسات و نیازهایی که دارند را به‌صورت داوطلبانه روانه محیط شبکه هوشمند کسب‌وکارها می‌کنند. عادت‌ها، نیازها، و گفت‌وگوها و ارتباطات آن‌ها با سایر مشتریان و مخاطبان سازمان در محیط هوشمند سازمان و در ارتباط با سازمان، در فرایند تولید تا ارائه خدمات و محصولات سازمان‌ها تعیین‌کننده شده است.
برای نمونه، استراتژی‌های نوین تبلیغات کسب‌وکارها به‌گونه‌ای است که در محیط هوشمند کنونی طراحی می‌شوند تا از طریق شبکه‌های اجتماعی که صفحات سازمان در آن‌ها فعال است، ایده‌های تبلیغات را نیز از مشتریان، مصرف‌کنندگان کالا و خدمات و مخاطبان فعال سازمان بگیرند. این استراتژی‌ها حتی مصرف‌کنندگان و مشتریان سازمان را به تولید تیزرها و عکس‌ها، بنرها و سایر اقلام تبلیغاتی و انتشار این اقلام در شبکه‌های اجتماعی تشویق می‌کنند.
استراتژی‌های هوشمند و مشارکتی سازمان‌ها در شبکه‌های اجتماعی وب 2 و وب 3، در عین حال نوعی استراتژی فرهنگی است که در آن به خواسته‌ها و نگرانی‌های شهروندان از گستره‌ای با سلایق محلی تا گستره‌ای با سلایق جهانی توجه می‌شود. استراتژی که مسائل فرهنگی را در قلب مدل کسب‌وکار سازمان‌ها وارد می‌کند.
ازاین‌رو کسب‌وکارها، از کسب‌وکارهای محلی تا بین‌المللی و جهانی چاره‌ای ندارند جز هماهنگی با این محیط هوشمند که تحت تأثیر مشارکت سهامداران، شرکا، کارکنان و مشتریان و مصرف‌کنندگان چهره و مضمونی کاملاً فرهنگی یافته است. فرهنگی که کاملاً تابع فرهنگ مشارکت‌کنندگان: از سهامداران، شرکا، کارکنان سازمان تا مشتریان و مصرف‌کنندگان از سطوح محلی تا سطوح جهانی سازمان است. به بیان دیگر برندها برای اینکه ظهور یافته و ماندگار شوند، تحت تأثیر محیط هوشمند شبکه‌های اجتماعی وب 2 و وب 3، لازم است انعطاف‌پذیری فرهنگی خود را نسبت به هنجارها و سلایق فرهنگی مخاطبان سازمان خود، به‌شدت افزایش دهند. این امر اگرچه کسب‌وکارهای امروز را در هرلحظه وادار می‌سازد که هماهنگ با فرهنگ حاصل از مشارکت انواع مخاطبان خود اعم از مشتریان و مصرف‌کنندگان، سهامداران، شرکا و کارکنان عمل کند، اما در عین حال ظرفیت‌های بسیاری برای ایجاد خلاقیت‌هایی بیشتر، که این کسب‌وکارها برای بقا به آن‌ها احتیاج دارد، فراهم می‌کند: از خلاقیت در فرایند طراحی تا تولید محصولات و خدمات، تا خلاقیت در طراحی و انتشار تبلیغات، بازاریابی و فروش.


منبع:

شبکه‌های اجتماعی؛ رسانه‌هایی هوشمند در راستای برندینگ آنلاین، فصلنامه رسانه، سال بیست‌وچهارم، شماره ۳، نویسندگان: شهناز هاشمی، محمد سلطانی‌فر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =