۱۳ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۲
کد خبرنگار: 1419
کد خبر: 83424352
۲ نفر
روزنامه‌نگاری نوین

تخصص در زمینه‌های علمی و عملی، نظر به گسترش روزافزون دامنه دانش و علوم مختلف، امری اجتناب‌ناپذیر است. شاخه‌های فراوان منشعب‌شده از علوم گوناگون، دقت و لزوم پیگیری در آن‌ها تا حصول نتیجه مطلوب، بسط فرعی آن‌ها، عمر کوتاه بشر و بسیاری از عوامل دیگر، چاره‌ای پیش پای انسان باقی نگذاشته است تا در مدت کوتاه زندگی خود تنها در یک یا دو رشته به تحقیق و تفحص و کنکاش بپردازد. هرچند تحقیق و بررسی بسیاری از همین شاخه‌های فرعی در برخی علوم برای دستیابی به نتیجه به زمانی چند برابر عمر متوسط یک انسان نیاز دارد.

روزنامه‌نگاری، به‌عنوان شاخه‌ای از علوم ارتباطات و علوم ارتباطات از متن علوم اجتماعی، سال‌هاست که حتی در کشور ما از صورت مجرد خارج شده و تخصص‌های گوناگون در تئوری و عمل می‌طلبد.
با وجود پیشرفت‌های چشمگیری که در فنّاوری ارتباطات پدید آمده، اکنون بیش از گذشته به روزنامه‌نگار متخصص، مسئول و متعهد نسبت به جامعه نیاز است. این تخصص برای «خبرنگاری» به‌عنوان پایه روزنامه‌نگاری تا عالی‌ترین مقام در روزنامه یعنی نیل به سردبیری، برای ایجاد ارتباط با مخاطبان ضروری است.
کتاب روزنامه‌نگاری نوین، تألیف نعیم بدیعی و مرحوم حسین قندی، از اساتید سابق دانشگاه علامه طباطبایی، حاوی مطالب علمی و بنیادی در دانش روزنامه‌نگاری است. در این کتاب مفاهیم به زبانی ساده، همراه با مثال‌ها و نمونه‌های لازم بیان شده است. این کتاب را در سال ۱۳۷۸ انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی در هشت فصل و ۴۹۱ صفحه منتشر کرده و به دلیل استقبال دانشجویان و اساتید رشته‌های روزنامه‌نگاری، ارتباطات، روابط عمومی و سایر رشته‌های مرتبط مجدداً تجدید چاپ می‌شود.
فصل اول این کتاب با عنوان «روزنامه‌نگاری خبری» شامل پنج بخش است: نویسندگان کتاب در این فصل به «معرفی سازمان‌های خبری»، «مفاهیم اساسی در خبرنویسی»، «عناصر خبر»، «فرآیند خبر: از رویداد تا مخاطبان» و «نگاهی به پیشینه تحقیقات درباره ارزش‌های خبری» پرداخته‌اند.


فصل دوم کتاب مربوط به «تهیه و تنظیم خبر» است که در چهار بخش «شروع خبر: لید»، «انواع لید: شکل‌های دیگر لیدنویسی»، «سبک‌های خبرنویسی» و «تیتر خبر» تنظیم شده است.
فصل سوم کتاب تحت عنوان «ملاحظاتی درباره خبرنویسی» در دو بخش «مقایسه با سایر سبک‌ها» و «درست‌نویسی در روزنامه‌نگاری» نگاشته شده است.
فصل چهارم کتاب به «تهیه و تنظیم مصاحبه» پرداخته و در دو بخش «شناخت مصاحبه» و انواع مصاحبه خبری و «مراحل تهیه یک مصاحبه» نگاشته شده است.
فصل پنجم مربوط به «تهیه و تنظیم خبرهای گوناگون» است که در نه بخش نگاشته شده و به «تنظیم اطلاعیه‌ها، اعلامیه‌ها، بیانیه‌ها و پیام‌ها»، «تهیه و تنظیم سخنرانی‌ها»، «تنظیم خبرهای حوادث و دادگاه‌ها»، «تنظیم خبرهای ورزشی»، «تنظیم خبرهای هنری، فرهنگی، علمی»، «تنظیم خبرهای بزرگداشت»، «خبرهای کوتاه و خلاصه خبر»، «تنظیم خبر بر اساس اطلاعات آماری» و «تنظیم خبر از مصوبات حقوقی» می‌پردازد.
فصل ششم کتاب به موضوع «گزارش‌نویسی در مطبوعات» اختصاص دارد که در چهار بخش نگاشته شده و به موضوعات «گزارش: مینیاتوری از کائنات»، «سفرنامه» مطبوعاتی یا گزارش از سفر، «گزارش تحقیقی» و «گزارش مصور» می‌پردازد.
فصل هفتم کتاب مربوط به «ویراستاری و مدیریت خبر» است که در سه بخش نگاشته شده و مباحث «سردبیری: علم و تجربه»، «ویراستاری و وظایف فنی» و «اصول صفحه‌آرایی: صفحه‌آرایی روزنامه» به خواننده ارائه شده است.
فصل هشتم و پایانی چاپ اول کتاب درباره «روزنامه‌نگاری توسعه» است که در دو بخش «نقش رسانه‌ها» و «جایگاه، رسالت و مسئولیت اجتماعی روزنامه» نگاشته شده است.
همان‌گونه که در بالا ذکر شد، کتاب حاضر را که دو تن از بزرگان علم روزنامه‌نگاری تألیف کرده‌اند، تمامی مفاهیم به زبانی ساده، همراه با مثال‌ها و نمونه‌های لازم بیان شده که حاصل یک‌عمر دانش‌اندوزی و تجربه نویسندگان کتاب است.


مشخصات کتاب

روزنامه‌نگاری نوین

نویسندگان: نعیم بدیعی، حسین قندی

ناشر: انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =