۱۳ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۵
کد خبرنگار: 1419
کد خبر: 83424755
۰ نفر
فتومونتاژ چیست

فتومونتاژ  یا فتوکلاژ یک نوع تکه‌چسبانی با عکس است. در آن عکس‌های مختلف را با دقت و ظرافت زیاد کنار یکدیگر می‌گذارند. البته فتومونتاژ را نمی‌توان با یک جمله توصیف کرد و برای آشنایی بیشتر با آن باید روند تکامل این هنر را بررسی کرد.

در فتومونتاژ گاهی، عکس‌های مختلف را آن‌چنان با ظرافت به یکدیگر مرتبط می‌کنند که انگار عکس به شکل عادی با دوربین گرفته‌شده است. گاهی از عکس ترکیبی نیز عکاسی می‌شود تا عکس نهایی یکدستی حاصل آید. تکنیک مشابهی نیز در نرم‌افزارهای ویرایش عکس به کار گرفته می‌شود.
فتومونتاژ طی قرن بیستم، تأثیر پررنگی در هنرهای زیبا داشت. برش دادن تصاویر و قرار دادن آن‌ها کنار هم در مدت‌زمان کمی که از اختراع عکاسی می‌گذشت، می‌توانست به دست یک گرافیست حرفه‌ای یا آماتور انجام شود. در جنگ جهانی اول سربازان با کنار هم قرار دادن تصاویر برای خانواده‌هایشان کارت‌های یادگاری درست می‌کردند، اما در قرن گذشته با خلاقانه کنار هم نهادن تصاویر، فتومونتاژ معنی دیگری پیدا کرد و آن را به یک تکنیک و یک شاخه هنری مستقل تبدیل کرد.
فتومونتاژ  به‌سرعت از تجربه‌های هنری اولیه به یک هنر گرافیک متداول، گسترش یافت، البته در ابتدا مانند دیگر فعالیت‌های آوانگارد، مورد اعتراض قرار می‌گرفت. 
ابداع فتومونتاژ حاکی از دگرگونی بنیادین در تفکرات بود. در توصیف هاوسمان در دوران جنگ جهانی اول، فتومونتاژ ضمیمه‌ای بر کلاژ است که کنار هم چسباندن تصاویر عادی برای به وجود آوردن یک واقعیت مصور می‌باشد، همان‌گونه که پیکاسو، براک و دیگر هنرمندان کوبیسم پیش از سال ۱۹۱۴ آن را تجربه کردند. در سال ۱۹۱۸ زمانی که بنیان اروپا پس از جنگ از هم جدا افتاده بود، هنرمندان بسیاری طرفدار تحول هنری و سیاسی بودند که می‌خواستند خود را با طبقه کارگر هم‌ردیف کنند. در این شرایط فتومونتاژ که با دیجیتال شدن تصاویر ایجاد شد، به‌عنوان راهی شناخته شد که صنعت را وارد دنیای هنر می‌کرد. این روند شایسته‌تر از کلاژ شمرده شد.
در برهه‌ای فتومونتاژ برای ساخت تصاویر روشنفکرانه به منظوره نشان دادن آرمان‌گرایی اجتماعی به کار می‌رفت. به‌ویژه در انقلاب اتحاد شوروی سابق، برای دوری از زبان هنری گذشته که در گمان آن‌ها درکنش با روسیه تزاری آلوده شده بود، طراحان اتحاد، مانند گوستاو کلوتسیس، ال لیسیتزکی و الکساندر رادچنکو به فتومونتاژ روی آوردند.


منبع:

https://noornegar.com

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =