۱۳ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۲۴
کد خبرنگار: 1419
کد خبر: 83424791
۰ نفر
عکس‌های خبری مهم به شرح ماجرا نیاز دارند

عکس‌های خبری مهم یا درجه یک، معمولاً حالتی تماشایی و با موضوع‌هایی سر و کار دارند که گروه وسیعی از روزنامه‌خوانان را به خود جلب می‌کنند. در این نوع عکس‌ها، شرح عکس‌نویس می‌تواند با فرصت به دست آمده، آنچه را می‌تواند تجسم و توصیف کند و مهارت خود را بنمایاند.

این عکس‌ها از رویدادهایی برداشته می‌شود که همواره و به کثرت رخ نمی‌دهند مانند جنگ‌ها، مرگ اشخاص بسیار مهم، ازدواج‌های بزرگ، حمله پلیس به سارقان، تظاهرات خشونت‌آمیز، ترورهای سیاسی و وقایعی که جنبه نمایش و جلوه‌گری آن‌ها بر دیگر جنبه‌ها می‌چربد. در این قبیل رویدادها، تعدادی عکس که همه جنبه‌های تصویری مراسم یا حادثه را نشان می‌دهد، انتخاب می‌شود و هدف شرح عکس‌نویس باید این باشد که تا آخرین ذره تأثیر تصویری را از عکس‌های که انتخاب‌شده بیرون بکشد و بر روی کاغذ بیاورد. نثر توصیفی در این شرح عکس‌ها اثر بیشتری روی خواننده باقی می‌گذارد.

عکس‌های خبری روزمره
عکس‌های خبری روزمره یا درجه دو که معمولاً برای هر خبر از یک عکس تجاوز نمی‌کند، بر اساس قاعده کلی، جایی که برای شرح عکس این قبیل عکس‌ها اختصاص می‌یابد آن‌قدر نیست که از جزئیات ساده تجاوز کند و فرصتی باشد که به‌طور مفصل درباره عکس توضیح داده شود. بنابراین شرح عکس‌نویس، هنگامی‌که با این نوع عکس‌ها سر و کار دارد بهتر است که به سبک مستقیم و نثر ساده شرح عکس بنویسد.
نکته مهم در این نوع عکس‌ها، اشخاصی هستند که شرح عکس به آن‌ها اشاره دارد. اگر کاملاً واضح و یا شناخته‌شده نباشند باید با عبارت «نفر وسط»، «سمت راست» و «سمت چپ» یا «ایستاده» آن‌ها را مشخص کرد. بهتر است برای اطمینان خاطر همیشه فرض کنیم هر کس غیر از رهبران کشورها در نزد خوانندگان مطبوعات ناشناس است و باید معرفی شود.
عکس‌های عمومی
عکس‌های عمومی، عکس‌هایی هستند با جمعیت زیاد. عکس مردم و عکس‌های اختصاصی برخی نشریات که کاربرد همیشگی دارد. این عکس‌ها همراه با مطالبی چاپ می‌شوند که خبر یا مطالب بدون عکس نباشد. در شرح این نوع عکس‌ها نیز شرح عکس‌نویس باید بکوشد به کنه و ریشه خبر و روح مطلب وارد شود و شرح عکس را طوری بنویسد که با آنچه در صفحات خبری چاپ می‌شود هماهنگ باشد. همچنین برای نگارش عکس ضمن مطالعه عکس باید از مطالبی بهره گرفت که عکس به آن خاطر به چاپ می‌رسد. برای شرح‌نویسی این عکس باید تلفیقی از سوژه عکس و مطلب که موردمطالعه قرار گرفت هماهنگ با هم نوشته شود.
عکس‌های فردی (پُرتره)
شرح عکس‌های فردی (پُرتره) معمولاً نیاز به تفصیل و شرح زیاد ندارد. این‌گونه عکس‌ها به هنگام انتصاب، انتخاب، درگذشت، اعطا مدال و نشان، ترفیع و رویدادهایی از این قبیل از افراد به چاپ می‌رسد و از چند کلمه و ذکر نام و عنوان شخص تجاوز نمی‌کند.
عکس‌های جنایی
در این نوع عکس‌ها، وظیفه شرح عکس‌نویس از این جهت حساس است که باید بکوشد هنگام شرح‌نویسی به دایره قضاوت و پیش‌داوری کشانده نشود و تابع احساسات نگردد. شرح عکس‌نویس باید سعی کند عناوینی که به‌کار می‌گیرد بجا و صحیح باشد تا وی و روزنامه‌ آن را دچار عواقب حقوقی ماجرا نکند. مثلاً متهم را قاتل معرفی نکند، قتل را خودکشی یا ترور ننویسد.
عکس روز
یک جنبه دیگر از شرح عکس‌نویسی که معمولاً در صفحات اول و با حروف درشت‌تر یا در صفحات بعدی به‌طور برجسته و ممتاز در بین سایر عکس‌ها و خبرها به چاپ می‌رسد که در روزنامه‌ها به «عکس روز» مرسوم در هفته‌نامه‌ها و ماهنامه نیز از این عکس‌ها بهره‌گیری می‌شود که به‌عنوان «عکس هفته» یا «عکس ماه» به چاپ می‌رسد. این عکس‌ها چون از سوژه‌های به‌اصطلاح داغ روز برداشته می‌شود طبعاً شرح آن علاوه بر جنبه خبری باید ظریف، توصیفی و در عین حال بدون غرض، اما هوشمندانه باشد، شرح این عکس‌ها به‌طور معمول از نظر اندازه کمی بیشتر از شرح عکس‌های است که در مباحث قبل به آن‌ها پرداخته شد.


منبع:

 https://vista.ir/m/c/14cvj

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =