۱۴ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۰:۵۴
کد خبرنگار: 1419
کد خبر: 83425216
T T
۰ نفر
دسته‌بندی‌های گرافیک متحرک

گرافیک زمانی وارد روزنامه‌نگاری شد که هنوز رایانه‌ها در جامعه همه‌گیر نشده بودند. اما بعد از ظهور فناوری دیجیتال، ابتدا انواع پیشرفته گرافیک و سپس گرافیک‌های متحرک وارد صنعت رسانه شدند.

گرافیک‌های متحرک را می‌توان به سه دسته زیر تقسیم کرد.

ویدئوموشن: این دسته از موشن‌گرافیک‌ها تلفیقی از فیلم‌برداری واقعی و گرافیک است و قسمت‌هایی از فیلم که قابلیت فیلم‌برداری واقعی ندارند با گرافیک اجرا می‌شوند.

استاپ‌موشن: در این نوع از موشن‌گرافیک از اشیا واقعی عکاسی می‌شود، کمی حرکت می‌دهند و سپس عکس می‌گیرند و سپس این عکس‌ها را متحرک‌سازی می‌کنند.

اینفوموشن: ابتدا اینفوگرافیک رسم می‌شود و حالا حرکت را به‌گونه‌ای وارد اینفوگرافیک می‌کنیم تا مراحل را نشان دهیم.[۱]

مزیت‌های موشن‌گرافیک

۱. انتقال مفاهیم به بهترین نحو ممکن؛

۲. مخاطب را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛

۳. هزینه بسیار کمتر از تیزرهای واقعی با فیلم‌برداری است؛

۴. در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بسیار به شما کمک می‌کند؛

۵. کیفیت آموزش را بسیار بالا می‌برد.

تفاوت انیمیشن و موشن‌گرافیک

- انیمیشن بیشتر جنبه داستانی دارد و غالباً محتوای خود را از طریق داستان به بیننده منتقل می‌کند، اما موشن‌گرافیک بیشتر با تکیه بر تصویر و عناصر بصری ازجمله فرم، رنگ، بافت و ترکیب‌بندی و حرکت محتوای خود را ارائه می‌دهد. گرچه استفاده از عناصر بصری، موسیقی، صدا و حرکت، وجه مشترک انیمیشن و موشن‌گرافیک هستند، اما روایت داستانی معمولاً در انیمیشن غالب است.

- انیمیشن بیشتر شخصیت‎محور است اما موشن‎گرافیک غالباً تصویرمحور.

- انیمیشن غالباً به لایه‌های زیرین داستانی، روانی، احساسی و فلسفی شخصیت‌ها و پرسوناژها می‌پردازد، اما موشن‎گرافیک بیشتر به جنبه‌های سمبولیک، نشانه‌شناسی و تشریح رویدادها و فرایندها می‌پردازد. ازاین‌رو کاربرد موشن‎گرافیک بیشتر در صنعت تبلیغات و برندینگ است و انیمیشن در صنعت سرگرمی و سینما.

- غالب ارائه انیمیشن بیشتر به سینمای داستانی نزدیک است. قالب‌هایی چون سریال تلویزیونی، فیلم سینمایی و انیمیشن‌های کوتاه داستانی اما قالب ارائه موشن‌گرافیک بیشتر به تیزرهای تبلیغاتی، تیتراژ و عنوان‌بندی و کلیپ‌های آموزشی نزدیک است.

- آثار انیمیشن بیشتر با تکنیک تدوین تداومی تدوین می‌شوند  که برای روایت داستانی معمول‌تر است، اما آثار موشن‌گرافیک بیشتر با تکنیک غیرتداومی و غیرخطی که فاقد تداوم زمانی و مکانی رویدادهاست و بیشتر به ارائه محتوا تکیه می‌کند تا روایتی دارای توالی رویدادها.[۲]

نرم‌افزار ساخت موشن‌گرافیک

طیف وسیعی از نرم‌افزارها وجود دارد که امکان ساخت موشن‌گرافیک را دارند. برنامه‌هایی که قابلیت این را دارند گرافیک و موشن را در طول زمان تغییر دهند و امکانات فراوانی برای ساخت موشن داشته باشند مناسب هستند، برخی از نرم‌افزارهای قدرتمند در این زمینه عبارت‌اند از:

  • Adobe Premier
  • Adobe After Effects
  • Apple Motion ۳
  • Avid Xpress
  • Autodesk Combustion

منابع:

 https://rayamarketing.com/Motion-Graphic-Service

https://xagrosfilm.ir/blog-item

https://motionpars.com/motion_graphic

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha