۱۴ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲:۰۳
کد خبرنگار: 1419
کد خبر: 83425231
۶ نفر

مدرسه خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) پروژه‌ای است که تلاش می‌کند جنبه‌های مختلف کار خبر و رسانه را به کسانی که علاقه دارند روزنامه‌نگاری را شروع کنند یا می‌خواهند بیشتر از خبرنگاری و روند فعالیت رسانه‌ها سر درآورند بشناساند.

مدرسه خبر ایرنا اصلا نمی‌خواهد جانشین دانشگاه‌ها و دانشکده‌های ارتباطات شود و داعیه آن را هم ندارد. مدرسه خبر فرصتی است برای آشنایی با رسانه و انواع تولیدات رسانه‌ای و تلاش می‌کند این آشنایی را به‌ترتیبی عملی‌تر و ملموس‌تر انجام دهد. بنابراین نباید انتظار داشت مدرسه خبر ایرنا یک سلسله واحدهای آموزشی منسجم یا شرح درس دقیقی را پیش ببرد که در انتها به یک نتیجه آموزشی مشخص برسد. مدرسه خبر ایرنا بیشتر پاتوقی است برای علاقه‌مندان به خبر.

از سوی دیگر، مدرسه خبر ایرنا نمی‌خواهد جایگزین تجربیات محیط کار خبری شود. روزنامه‌نگاری فنی است که با تلاش در محیط کار به دست می‌آید و هر کسی که بخواهد وارد این حرفه شود،‌ باید به‌شکلی عملی و با راهنمایی روزنامه‌نگاران باسابقه کار جدی و رسمی خبری را در یک رسانه شروع کند. بنابراین نمی‌توان این‌طور فرض کرد که با صرفا شنیدن پادکست‌ها یا دیدن فیلم‌های مدرسه خبر یا خواندن متون آن بتوان خبرنگار شد.

با این حال، می‌توان گفت مدرسه خبر ایرنا مابین دو قطب تحصیل آکادمیک و یادگیری تجربی روزنامه‌نگاری ایستاده و به‌نوبه خود تلاش می‌کند مباحثی خرد و اندک را در این زمینه به علاقه‌مندان خبر و رسانه منتقل کند. در واقع، مدرسه خبر ایرنا جایی است که به‌اتکای یک خبرگزاری به‌قدمت ۸۵ سال و تجربه کارکنان مجرب آن، می‌خواهد انگیزه‌های رفتن به‌سوی یک کار حرفه‌ای را در افراد علاقه‌مند به روزنامه‌نگاری تقویت کند یا کسانی را که می‌خواهند از این کار بیشتر سردرآورند آگاه سازد. بنابراین برای آشنایی و برداشتن گام‌های اول روزنامه‌نگاری، مدرسه خبر ایرنا می‌تواند مبدأ خوبی باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =