۱۴ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۱
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83505026
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

عدالت درباره خاشقچی و یمن اجرا شود

توکل کارمن - برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۱ / ترجمه: بهجت عباسی
عدالت درباره خاشقچی و یمن اجرا شود
طرح: واشنگتن پست

دولتی که مسئول هماهنگی قتل بیرحمانه جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار عرب و نویسنده روزنامه واشنگتن پست، بود همان رویکرد را در یمن اجرا می‌کند. این دولت همان طوری که جوخه مرگ را برای قتل و مثله‌کردن بدن این روزنامه‌نگار اعزام کرد، نیروهایش را با کمک متحدش امارات به یمن اعزام کرد تا ماموریت نابودی و تکه‌تکه کردن یمن را اجرا کند.

با وجود اینکه قتل خاشقچی جهان را شوکه کرد تعداد کمی از یمنی‌ها از این اتفاق تعجب کردند. عربستان با همین سبعیت و بی‌پروایی در یمن مرتکب جنایت می‌شود. این کشور همچنین در مقابل جامعه بین‌المللی از مسئولیت خود شانه خالی می‌کند و دیگران را مقصر می‌داند.


آیا این دو به هم شباهت ندارند؟

در درگیری یمن بیش از ۶۰ هزار نفر کشته شده‌اند و این جنگ بیش از ۳ میلیون آواره بر جای گذاشته است. در اوایل ماه سپتامبر، فقط در یک حمله هوایی عربستان ۱۳۵ غیرنظامی کشته شدند.

جهان اغلب فاجعه یمن را نادیده می‌گیرد. پول اولویت سیاست خارجی عربستان است. این کشور از معاملات تسلیحاتی، کمک‌ها  و پول نفت برای ساکت‌کردن جهان استفاده کرده و مانع پیگرد موثر قاتلان خاشقچی شده است. در نتیجه، شمار کسانی در جهان که از عربستان مطالبه داشته‌اند اندک بوده است.

خاشقچی یک استثنا بود. او یکی از صداهای نادر در عربستان بود که از موج تغییرات دموکراتیکی که در سال ۲۰۱۱ در خاورمیانه آغاز شد استقبال کرد. این روزنامه‌نگار از مقاله‌های خود برای حمایت از صلح در یمن استفاده و مخالفت خود را با این درگیری ابراز کرد و از دولت سعودی خواست وارد آشتی تاریخی شود.

جمال خاشقچی دو ماه قبل از مرگش با نویسنده مقاله حاضر درباره تلاش‌های مشترک برای توقف جنگ با شعار «جنگ را متوقف کنید»، «کودتا را متوقف کنید» و «گرسنگی را متوقف کنید» توافق کرده بود.

قتل خاشقچی به افزایش آگاهی جهان درباره سوءرفتارهای  سعودی‌ها در منطقه منجر شده و جنبش های ضد جنگ را در یمن و خارج از آن گسترش داده است. درحالی‌که به نظر می‌رسد قتل خاشقچی و جنگ یمن دو موضوع جداگانه هستند، اما وحشی‌گری و اقدامات غیرمسئولانه مقامی که پشت پرده این قتل و جنگ بوده با هم در ارتباط است: بنابراین در هر دو مورد باید عدالت اجرا شود. موارد خشونت سعودی‌ها در منطقه خاورمیانه بیشمار است و عدالت واقعی باید برای همه قربانیان چنین اجرا شود.


منبع:

واشنگتن پست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =