برای نوشتن سریع‌تر با تلفن هوشمند، دوانگشتی تایپ کنید

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد کسانی که از تکنیک تایپ‌کردن از طریق دو انگشت شست استفاده می‌کنند می‌توانند در هر دقیقه ۳۸ کلمه روی صفحه تلفن همراه خود تایپ کنند. گاردین گزارشی را از نتایج یک آزمایش درباره سرعت تایپ‌کردن و صحت کلمات تایپ‌شده توسط ۳۷ هزار نفر از افراد داوطلب از ۱۶۰ کشور منتشر کرده است.

اکنون به‌لطف تایپ‌کردن با استفاده از دو انگشت شست، افراد می‌توانند به همان سرعت استفاده از صفحه کلیدهای استاندارد مطالب خود را تایپ کنند.

محققان این موضوع را در جریان بررسی مهارت‌های تاپپ و سرعت و دقت متون تایپ‌شده افراد روی تلفن‌های هوشمند خود کشف کردند.

براساس این تحقیقات، افرادی که به‌صورت تک‌انگشتی پیام‌های خود را تایپ می‌کردند به‌طور متوسط می‌توانستند ۲۹ کلمه در هر دقیقه (wpm) تایپ کنند اما آن‌هایی که از تکنیک تایپ با استفاده از دو انگشت شست استفاده می‌کردند توانستند ۳۸ کلمه را در عرض یک دقیقه تایپ کنند که این رقم تنها ۲۵ درصد کُندتر از زمان تایپ کردن یک تایپیست معمولی بر روی یک صفحه کلید QWERTY (رایج‌ترین نوع چیدمان صفحه‌کلیدهای امروزی) است.

یکی از داوطلبان توانست از طریق استفاده از دو انگشت شست خود جمله‌ای متشکل از ۸۵ کلمه را در مدت یک دقیقه روی تلفن همراه هوشمند خود تایپ کند که از ۵۲ کلمه تایپ‌شده در مدت یک دقیقه که افراد به‌طور معمول می‌توانند روی صفحه کلیدهای استاندارد تایپ کنند، بسیار بیشتر بود.

با وجودی که شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی از سراسر جهان بودند اما اکثر آن‌ها را زنانی در رده سنی بین ۲۰ تا ۳۰ سال تشکیل می‌داد و تقریبا نیمی از آن‌ها آمریکایی بودند.

آن فیت، یکی از تهیه‌کنندگان این تحقیقات و دانشمند علوم  رایانه‌ای در سوییس، می‌گوید: یکی از نتایج عجیبی که در این تحقیقات دست یافتیم این بود که برخی از افراد می‌توانند به‌طرز شگفت‌انگیزی به‌سرعت با صفحه کلید تلفن همراه خود تایپ کنند. افرادی که از دو انگشت شست خود برای تایپ‌کردن استفاده می‌کنند بسیار سریع‌تر از تک‌انگشتی‌ها تایپ می‌کنند.

این نتایج همچنین نشان داد، افرادی که فکر می‌کنند تلفن‌های همراه فقط برای تماس‌های تلفنی است با سرعت کمتری نسبت به کاربران جوان‌تر تایپ می‌کنند. نوجوان‌ها به‌طور متوسط با سرعت ۴۰ کلمه در دقیقه جملات خود را تایپ کردند درحالی‌که افراد در دهه  ۴۰و ۵۰ سالگی عمر خود، فقط توانستند به‌ترتیب ۲۹ و ۲۶ کلمه تایپ کنند.

فیت می‌گوید: ما به‌طور آشکار متوجه تجربه افراد در تایپ‌کردن با استفاده از چنین ابزارهایی شدیم. جوان‌ترها با این وسایل جدید بزرگ می‌شوند و برخی از آن‌ها همه کارهای تایپی خود را با تلفن‌های همراه خود انجام می‌دهند. به‌طور متوسط آن‌هایی که در این تحقیق شرکت داشتند ۶ ساعت در روز را با گوشی‌های همراه خود سر می‌کردند.

صرف زمان بیشتر با تلفن‌های هوشمند تا اندازه‌ای دلیل افزایش سرعت تایپ کردن افراد است. تلفن‌های همراه اغلب با ترفندهای فنی ازجمله قابلیت ویرایش خودکار و پیش‌بینی کلمات ارتقا یافته‌اند که به افراد کمک می‌کند با سرعت بیشتری تایپ کنند.

دانشمندان به این نتیجه دست یافته‌اند که قابلیت ویرایش خودکار در تلفن‌های همراه، سرعت تایپ‌کردن افراد را تقریبا به‌اندازه ۹ کلمه در دقیقه افزایش می‌دهد اما قابلیت پیش‌بینی کلمات سرعت آن‌ها را به میزان ۲ کلمه در دقیقه کاهش می‌دهد و باعث سلب توجه آن‌ها و وادارکردن این افراد به انتخاب کلمات پیشنهادی  می‌شود.

فیت می‌گوید: اگر می‌خواهید در تایپ‌کردن سرعت داشته باشید از دو انگشت شست خود استفاده کنید، قابلیت ویرایش خودکار را فعال کنید هر چند که گاهی ممکن است آزاردهنده باشد و بعد فقط به استفاده از آن ادامه دهید.


منبع:

روزنامه گاردین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =