اهمیت گزارشگری خطرپذیر
شون هنیتی (چپ) مثل بسیاری از مجریان فاکس نیوز علاقه شدیدی به ترامپ و دستگاه تبلیغاتی او دارد.

«کاترین هِریج» (Catherine Herridge) خبرنگار ارشد سابق شبکه خبری فاکس نیوز که از این پس در مقام خبرنگار ارشد روزنامه‌نگاری تحقیقی در شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز آمریکا فعالیت خواهد کرد، بیان حقایق و تهیه گزارش‌هایی را که به‌همت خود روزنامه‌نگار تهیه شده، در حرفه روزنامه‌نگاری مهم توصیف کرده است.

استعفای هریج از شبکه محبوب دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، تازه‌ترین مورد از فاصله‌گرفتن خبرنگاران از این رسانه آمریکایی است.

هریج که در سمت خبرنگار ارشد فاکس نیوز در مسائل امنیتی فعالیت می‌کرد از کارمندان موسس این شبکه خبری در سال ۱۹۹۶ است و ریاست بخش واشنگتن فاکس نیوز را برعهده داشت.

او قبل از شِپ اسمیت که او هم از کارمندان موسس فاکس نیوز بود، با سی‌بی‌اس نیوز برای ملحق‌شدن به این شبکه خبری مذاکره کرده بود و در نهایت ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) استعفا داد. به گفته یک مقام آگاه از روند استعفای این خبرنگار، قرارداد او تابستان به پایان رسید، درحالی‌که فاکس نیوز قصد داشت آن را تمدید کند اما می‌دانست که ممکن است این خبرنگار دیگر به فعالیت خود ادامه ندهد.

هریج از ۲۳ سال قبل تاکنون در شبکه‌ای که روپرت مرداک تاسیس کرده گزارش‌های مهمی را تهیه کرده است. تازه‌ترین این گزارش‌ها درباره تحقیقات رابرت مولر بوده که بازرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی و تحقیقات اخیر درباره استیضاح رییس‌جمهوری آمریکا بر سر رسوایی تماس تلفنی او  با رییس‌جمهور اوکراین است.

این روزنامه‌نگار با وجود این، بر اهمیت پوشش‌دادن حقایق و استفاده از آنچه که «گزارشگری خطرپذیر» (Enterprise Reporting) نامیده می‌شود، تاکید کرده است.

گزارشگری خطرپذیر شامل تهیه گزارش‌هایی است به غیر از مواردی که با استناد بر اطلاعات دولت‌ها، پلیس و شرکت‌ها آماده می‌شود و به‌جز گزارشگری خبری متداول مرسوم است.

در گزارشگری خطرپذیر، خبرنگار مطالب خود را بر اساس آنچه که در مطبوعات یا کنفرانس‌های خبری منتشر شده ارائه نمی‌دهد بلکه خود خبرنگار با همت و تلاش خود به اطلاعات مربوطه دست یافته است و از این رو گزارشگری خطرپذیر از صرف پوشش‌دادن رویدادها فراتر می‌رود و عواملی را که در شکل‌دادن به چنین رویدادهایی مهم هستند نیز مورد کنکاش قرار می‌دهد.

هریج در بیانیه‌ای که در سی‌بی‌اس نیوز منتشر شد ضمن تاکید دوباره بر اهمیت توجه به حقایق در پوشش مطالب رسانه‌ها، با بیان این که سی‌بی‌اس نیوز ارزش بالایی برای روزنامه‌نگاری تحقیقی و خطرپذیر قائل است، تلویحا از فاکس نیوز انتقاد کرد.

برخی از خبرنگارانی که تاکنون فاکس نیوز را ترک کرده‌اند گفته‌اند به‌دلیل فقدان فضای کافی برای گزارش‌دهی واقعی و فشارهای ناشی از برنامه‌های گفت‌وگومحور جناح راست که اولویت ترامپ و هوادارانش را تشکیل می‌دهد، فعالیت در این رسانه را متوقف کرده‌اند.


منبع: سی‌ان‌ان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =