۲۵ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۹
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83553417
۲ نفر

برچسب‌ها

چطور یافته‌های جدید تحقیقات علمی را گزارش کنیم

ایان سمپل، خبرنگار علمی روزنامه گاردین / ترجمه: بهجت عباسی
چطور یافته‌های جدید تحقیقات علمی را گزارش کنیم

بیشتر گزارش‌های علمی در جهان بر پایه تازه‌ترین نتایج تحقیقاتی است که دانشمندان انجام داده‌اند. نوشتن گزارش علمی براساس چنین تحقیقاتی اصولی دارد که در این مقاله با  آن‌ها آشنا می‌شویم.

بیشتر روزنامه‌نگاران به دنبال تهیه گزارش‌های اختصاصی هستند اما عمده مطالبی که خبرنگاران علمی پوشش می‌دهند بر اساس تازه‌ترین یافته‌های تحقیقاتی است که برای نشریات دانشگاهی سراسر جهان تهیه شده‌اند. برای تهیه گزارش خبری علمی از یک مقاله تحقیقاتی به نکات زیر توجه کنید:

۱- یک مقاله تحقیقاتی معتبر پیدا کنید

هر هفته هزاران مقاله علمی منتشر می‌شود اما اکثرا گزارش‌های علمی خوبی از آن‌ها ارائه نمی‌شود. به تحقیقات علمی توجه کنید که سرگرم‌کننده، جذاب مهم یا جنجال‌برانگیز هستند. از خود بپرسید: آیا این موضوع برای کسی اهمیتی دارد؟ در این زمینه جدی باشید و اگر پاسخ شما به این سوال منفی است این مقاله را فراموش کنید.

۲- آن را بخوانید

اگر یک گزارش علمی را به‌خوبی مطالعه نکرده باشید نمی‌توانید از آن گزارش تهیه کنید. بخش چکیده معمولا نکات لازم را ارائه خواهد داد. لازم است برای گرفتن اطلاعات بیشتر، متن و نتیجه‌گیری مقاله را بخوانید. روش‌های استفاده شده را به‌دقت بررسی کنید. آیا طراحی خوبی دارد؟ آیا به اندازه کافی نکته دارد که بتوان از آن نتیجه گرفت؟ نقاط ضعف آن را بیاید. برای نتایج آن وقت بگذارید. آیا تهیه‌کنندگان مقاله علمی برخی اطلاعات کلیدی را از قلم انداخته‌اند؟ داده‌های ارائه‌شده از جمله جداول، نسبت‌ها و آمار ارائه‌شده، نتایج تحقیقات را تایید می‌کند؟ فراموش نکنید که نماتدها (کرم‌های انگلی)، مگس میوه و موش‌ها انسان نیستد و آنچه که در ظروف آزمایشگاهی رخ می‌دهد الزاما برای انسان رخ نمی‌دهد. مقاله‌های تکمیلی را هم را مطالعه کنید.

۳- مقاله علمی منافع چه کسانی را تامین می‌کند؟

بررسی کنید که تهیه مقاله علمی منافع چه کسانی را تامین می‌کند. معمولا این موارد در پایان مقاله علمی بیان می‌شود اما خود شما هم آن  را بررسی کنید. بسیاری از دانشمندان، با برخی از شرکت‌ها ارتباطات مالی دارند و خواننده ممکن است بخواهد درباره آن‌ها اطلاعات داشته باشد.

۴- محتوا را درک کامل کنید

علم بر پایه علم است. از تحقیقات قبلی انجام شده درباره موضوع مورد نظر آگاهی پیدا کنید تا بتوانید تصویر کامل‌تری ارائه دهید. مثلا اگر گزارش شما درباره نحوه استفاده شامپازه‌ها از ابزارهای مختلف برای شکار موریانه‌ها است باید ابزارهای مختلفی را که شامپازه‌ها در جمهوری کنگو استفاده می‌کنند نیز ذکر کنید.

۵- با نویسندگان مقاله علمی مصاحبه کنید

اگر گزارش خود را به‌تنهایی بنویسید کسل‌کننده خواهد بود. مصاحبه با نویسندگان مقاله تحقیقاتی به روایت شما جلوه خاصی می‌بخشد. وقتی افرادی که در معرض جراحی پیوند صورت قرار گرفته‌اند برای اولین بار به آینه نگاه می‌کنند، چه واکنشی نشان می‌دهند؟ چه چیزی باعث شده که نویسندگان مقاله تحقیقاتی علمی درباره عنکبوت‌ها مطالعه کنند و بیرون‌آوردن بقایای یک چیز از خاک که محل انسان‌های غارنشین در ۴۰ هزار سال پیش بوده چه حسی دارد؟

از آن‌ها بخواهید درباره نتایج توضیح دهند و آن را توجیه کنند. چنین نتایجی چه مفاهیمی دارد؟ سوالات خود را به زبان ساده مطرح کنید تا بتوانید آن‌ها را نقل کنید. چند تا سوال را با هم نپرسید زیرا نمی‌توانید  پاسخ کاملی بگیرید.

۶- از نظرات دیگر دانشمندان آگاه شوید

مقاله تحقیقاتی را برای بررسی به تعدادی از متخصصان ارسال کنید. در بخش ارجاع مقاله یا بخش مربوط به محققان در گوگل می‌توانید به این افراد دسترسی داشته باشید. با آن‌ها تلفنی درباره مقاله صحبت کنید. ایمیل امکان دستیابی به نقل‌قول‌های کاملی را ایجاد می‌کند اما افراد آن طور که می‌نویسند حرف نمی‌زنند. اظهارنظر دیگر دانشمندان همیشه می‌تواند گزارش شما را غنی‌تر کنند.

۷- بخش مهم مقاله را پیدا کنید

شما مقاله را خوانده‌اید، با نویسندگان آن مصاحبه کرده‌اید و نظر دیگر کارشناسان را پرسیده‌اید. اکنون باید موضوع اصلی و مهم آن را پیدا کنید. گزینه اول همان چیزی است  که توجه شما را به مقاله تحقیقاتی جلب کرده است اما ممکن  است گزینه‌های دیگری هم وجود داشته باشد. مصاحبه‌های خود را مرور کنید. نکته جالب، هشداردهنده، سرگرم‌کننده یا مهم آن چیست؟ آیا می‌توان از زاویه دیگری به آن نگریست؟ فراموش نکنید که روایتی که شما می‌خواهید نقل کنید ممکن است چیزی نباشد که نویسندگان مقاله از شما می‌خواهند به مردم بگویید.

۸- دقت کنید برای چه کسی گزارش می‌نویسید

خواننده ممکن است باهوش و درباره مسائل جهان کنجکاو باشد. اما فکر نکنید آن‌ها دانشمند هستند یا وقت کافی برای خواندن مسائل کسل‌کننده، غیرمهم یا نامنسجم دارند. گزارش خود را روشن و  با اطلاعات کافی ارائه دهید. مسائل علمی به‌خودخود دشوار هستند بنابراین از کلمات ساده استفاده کنید. صادق باشید و به مخاطب خود احترام بگذارید و کاری کنید که از مطالعه مطالب شما شاد شوند.

۹- حقیقت را بگویید

موضوعی که صحت ندارد ننویسید. برخی از مقاله‌های علمی نادرست هستند که دلیلش طراحی ضعیف، سوگیری‌های جانبدارانه، نمونه آزمایشگاهی کوچک و دیگر مشکلات است. بنابراین با ارائه اشتباهات مسائل را بدتر نکنید. همه چیز را بررسی کنید. اشتباهات خوانندگان را گمراه می‌کنند و اطلاعات غلطی در اختیار آن‌ها می‌گذارند. این مساله می‌تواند اعتبار شما را زیر سوال ببرد.

۱۰- خوب بنویسید

خبرنگاران معمولا مطالب مشابهی را برای پوشش‌دادن انتخاب می‌کنند. چرا باید کسی مطلب شما را بخواند؟  جزییاتی را پیدا کنید که خوانندگان شما علاقه به خواندن آن دارند. یاد بگیرید چطور خوب بنویسید. یک نظم منطقی را رعایت کنید. حتی کوتاه‌ترین گزارش‌ها ممکن است با قلم یک نویسنده چیره‌دست در خاطره‌ها باقی بماند.

بنابراین در یک جمع‌بندی می‌توان گفت:
- با نویسندگان مقاله علمی صحبت کنید و اظهارات مستقل دیگر دانشمندان را در همان زمینه بپرسید.

- حقایق را به دست آورید.

- به خوانندگان خود احترام بگذارید اما به دنبال جلب حمایت آن‌ها نباشید.

- از اشتباهاتی که ممکن است اعتبار شما را زیر سوال ببرد خودداری کنید.


منبع: گاردین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =