توصیه‌های رسانه‌ای برای انتشار اخبار واکسن کرونا

تهران- ایرنا- سازمان بهداشت جهانی در روزهایی که مردم جهان چشم‌انتظار تولید انبوه واکسن کرونا هستند، فهرستی از دستورالعمل‌های رسانه‌ای را برای روزنامه‌نگاران منتشر کرد تا در فرایند اطلاع‌رسانی به این توصیه‌ها توجه کنند.

به گزارش ایرنا از سایت اطلاع رسانی سازمان بهداشت جهانی، در حال حاضر بیش از صد واکسن مربوط به بیماری کرونا مراحل آزمایشی مختلف را می‌گذرانند. برخی واکسن ها در مرحله قبل از تایید قرار داشته و مجوز استفاده فوری بعضی نیز صادر شده است.

اطلاع رسانی دقیق علمی توسط روزنامه نگاران در هیچ دوره ای به اندازه اکنون اهمیت نداشته است. فعالان رسانه ای در مقطع زمانی بی‌سابقه‌ای قرار گرفته اند و در آگاهی رسانی اخبار علمی و تحولات پزشکی نقش مهمی ایفا می کنند. وضعیت ساخت واکسن مداوم در حال تکامل است اما برخی از دستورالعمل های کلی باید همیشه انجام داده شود که در ادامه با برخی آشنا می‌شویم.

فقط چکیده مطالعه را گزارش نکنید
قبل از نوشتن یک مقاله و انتشار آن، متن کامل مطالعه یا گزارش علمی را بخوانید. یافته های موجود در خلاصه یک پژوهش ممکن است واقعاً نشان دهنده متن کامل آن مطالعه نباشند. مجلات پزشکی در بازبینی و انتشار گزارش های علمی سریع تر از زمان معمول عمل می کنند. بنابراین باید نگاهی منتقدانه به این مطالعات داشته باشید تا بتوانید یافته های آنها را دقیق گزارش کنید. محتوایتان را صرفا بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی گزارش نکنید. 

پیشاپیش به داده‌ها اعتماد نکنید
 آگاه باشید چه کسانی از مطلب منتشر شده نفع می برند و درباره روش جمع آوری داده ها تحقیق کنید. تا جایی که امکان دارد درخواست کنید داده های خام در اختیار شما قرار گیرد. در مطلب خودتان همیشه روش تحقیق را ذکر کنید. 

از منابع معتبر و قابل اعتماد استفاده کنید
یک گزارش خوب وقتی نوشته می شود که از یک منبع متخصص و آگاه استفاده کنید. هنگام اطلاع رسانی درباره یک واکسن یا مطالعه جدید ، برای ارزیابی کارشناسانه آخرین تحولات علمی، با مرکز رسانه‌های علمی کشور خود مشورت کنید.

منبع را بیان کنید
هنگام گزارش در مورد مطالعات علمی و واکسن ها، منبع اطلاعات را نام ببرید تا اعتبار محتوایتان را نشان و به خوانندگان اجازه دهید اطلاعات بیشتری در مورد آن موضوع را جست‌وجو کنند.
اصطلاحات را تعریف کنید
برخی واژه های علمی ممکن است مکرر در گزارش دهی درباره کرونا و واکسن ها استفاده شوند. توضیح اصطلاحات علمی در هر مقاله بسیار مهم است و اطلاعات خواننده را بیشتر می کند. همچنین می توانید اصطلاحات علمی را تبدیل به لینک کنید تا مخاطب با فشردن آن اصطلاح وارد صفحه فرهنگ لغت شود.  

از زبان واضح برای مطلب تان استفاده کنید
بیشتر خوانندگان با زبان علمی آشنا نخواهند شد. برخی از اصطلاحات را می توان در مقاله تعریف کرد، اما سعی کنید از اصطلاحات ساده بهره ببرید تا خوانندگان در تمام سطوح مطلب را درک کنند.

مرحله انجام تحقیق را توضیح دهید
برخی تحقیقات ممکن است نتایجی هیجان انگیز را فقط بر اساس مجموعه مقدماتی از داده ها نشان دهند. بررسی کنید که آیا یک گزارش یا مطالعه بازبینی علمی شده است یا خیر. مطمئن شوید تحقیق در چه مرحله ای قرار دارد. مراحل اولیه تحقیقات، نباید با مقاله بررسی شده در یک مجله علمی یکسان فرض شود. 

اعداد را گزارش دهید
در هر زمان ده ها واکسن در حال سپری کردن مراحل مختلف تولید هستند. هنگام گزارش دادن درباره واکسن تعداد افرادی که در آزمایش ها شرکت می کنند را بیان کنید و بنویسید چه مدت زمانی از تزریق واکسن می گذرد. 

عوارض جانبی را فاش کنید
آزمایش های هیچ واکسنی در طول تاریخ، به سرعت واکسن‌های کرونا پیشرفت نکرده است. به اطلاع عموم مردم برسانید شرکت کنندگان در آزمایش واکسن دچار چه عوارضی شده اند. بیان عوارض جانبی احتمالی هر واکسن به مخاطبان کمک خواهد کرد. 

از تصاویر مناسب استفاده کنید
انتخاب تصویر در مقالات مربوط به واکسن مهم است. واکسن چیز ترسناکی نیست، بنابراین از انتشار تصاویری مانند گریه نوزادان، بیماران مضطرب و سوزن های بزرگ خودداری کنید. اطمینان حاصل کنید تصاویر منتشر شده طیف وسیعی از جامعه و خوانندگان را بازتاب می دد. 

مزایای واکسن را به همه یادآوری کنید
اطلاع رسانی درباره فواید بالقوه واکسن کرونا برای آگاهسازی افرادی که از قبل قصد واکسیناسیون را دارند بسیار حیاتی است. با وجود اطلاعات غلط منتشر شده در دوران همه گیری، خوانندگان را از اهمیت واکسن ها آگاه کنید.
حقایق و ارقام مربوط به تاثیر واکسن در پایان دادن به بیماری های همه گیر در طول تاریخ را یادآوری کنید. با این روش با  تردیدهای افرادی که نسبت به تاثیر واکسن شک دارند مقابله می‌کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha