زی‌نو؛ سامانه مشاوره ارتقای سواد رسانه‌ای و زیست مجازی

به گزارش ایلنا، ارتقای محتوایی فرهنگ و هنر در فضای مجازی، یکی از چالش‌های همیشگی مدیران حوزه فرهنگ و هنر کشور بوده است. تحولات دوران اخیر به‌ویژه در فضای مجازی، ضرورت ارتقای سواد رسانه‌ای در جامعه را نمایان ساخته است.

این موضوع از جمله مواردی است که هماهنگی و همکاری بین دستگاهی برای تحقق آن ضروری است. لذا به استناد آیین‌نامه ساماندهی و توسعه رسانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال مصوب هیئت محترم وزیران (به‌ویژه ماده 14) مؤسسه فرهنگ و هنر در محیط مجازی (فهم) با همکاری مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایجاد سامانه مشاوره سواد رسانه‌ای و زیست مجازی را با همکاری دیگر دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی مانند پلیس فتا، معاونت فضای مجازی داستانی، وزارت آموزش‌وپرورش، معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، بانک مرکزی، سازمان تبلیغات اسلامی و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در دستور کار قرار داده است. هدف از راه‌اندازی این سامانه، دسترسی سریع شهروندان به پاسخ‌های منطقی در قبال شبهات و سؤالات مربوط به فضای مجازی و دسترسی به مشاوره و یافتن تحلیل درست از محتواهای ارائه‌شده در فضای مجازی است که باگذشت زمان این امر موجب ارتقای فهم و سواد رسانه‌ای مخاطبان و عموم مردم جامعه خواهد شد.

این سامانه در 5 موضوع: حریم شخصی و امنیت فردی و اجتماعی در فضای مجازی، خانواده و کودک و نوجوان در فضای مجازی، امور مالی و بانکی در فضای مجازی، مسائل شرعی و اخلاقی زیست مجازی و اخبار جعلی و شایعات در فضای مجازی طراحی‌شده است و از طریق عرضه محتواهای چندرسانه‌ای و دسترسی به مشاوره برخط و آنلاین، یاریگر شما خواهد بود. ‌زی نو؛ مشاور خانواده‌ها و فعالان فضای مجازی برای زیست آگاهانه در فضای نوین است.

حجم ویدئو: 4.64M | زمان ویدئو: 00:01:11

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha