۲۴ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۳۷
کد خبر: 84506704
۰ نفر

برچسب‌ها

لباس «جهاد» رسانه های گیلان

تهران-ایرنا- رسانه های استان گیلان در کنار مطالبه گری و انعکاس مشکلات مردم مناطق مختلف این استان لباس جهاد پوشیده و خود برای حل این مشکلات آستین بالا زده اند.

به گزارش مهر وقتی صحبت از جهاد به میان می‌آید به یاد دوران دفاع مقدس و جهادگری های آن زمان می‌افتیم و سرشار می‌شویم از ایثار، گذشت، محبت و معرفت.

اگر تا دیروز گروه گروه دلیرمردان ما برای دفاع از میهن اسلامی، ناموس و آب و خاک عازم جبهه‌ها می‌شدند تا از این مرز و بوم دفاع کنند امروز هم گروه‌هایی پا به عرصه گذاشتند تا در جبهه سلامت، معیشت و اقتصاد جامعه نقش آفرینی کنند، انگار این راه «جهاد، ایثار و شهادت» هیچ وقت به بن بست نمی‌خورد.

گره گشایی با رمز رسانه

جهاد و فداکاری میراثی گرانبها و ارزشمند که هیچ وقت از بین رفتنی نیست بلکه از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود اگر تا دیروز دهه پنجاهی‌ها و شصتی ها عرصه جبهه را مقدس کرده بودند امروز دهه هفتاد، هشتاد و حتی نودی ها لباس جهاد به تن کردند و این است رسم، روش و منش ایرانی و اسلامی بودن.

این روزها گروه‌های جهادی در بخش‌های مختلف عرض اندام می‌کنند که فعالیت هر کدام در نوع خود ارزشمند و ستودنی است. اما آن چیزی که نقش گروه جهادی رسانه را پر رنگ تر می‌کند اثرگذاری و نقش هدایت گری این قشر در جامعه است. رسانه‌ها همیشه مورد وثوق و اعتماد مردم بوده و هستند و مردم در بسیاری از موارد و مسائل به رسانه‌ها رجوع بوده و از این رو نقش گروه‌های جهادی رسانه که خود از نزدیک مشکلات و مسائل را لمس می‌کنند و از طرفی دیگر مورد وثوق مردم هستند می‌توانند نقش بی بدیلی در گره گشایی‌ها داشته باشد.

رسانه‌ها روایت گران بی سنگر

رسانه‌ها و خبرنگاران در بسیاری از بزنگاه‌های حساس و شرایط سخت جامعه در کنار مردم بودند از دوران دفاع مقدس گرفته که نقش رسانه‌ها در رساندن اخبار جنگ و اتفاقات جبهه موجب دلگرمی می‌شد تا اکنون در شرایط سخت کرونایی، آن چیزی که به مردم انرژی، دلگرمی و امید می‌داد خبرهای امیدبخش، توصیه‌های هشدار دهنده و روایت گری های جبهه نفس گیر درمان و سلامت بود. در این شرایط سخت و حساس و به منظور قطع زنجیره انتقال ویروس منحوس کرونا برادر به برادرش سر نمی‌زد این خبرنگاران و افسران جنگ نرم بودند که همانند کادر درمان و دیگر گروه‌های جهادی به میدان آمده و ایثارگری‌های جبهه سلامت و درمان را روایت گری می‌کنند و روایت‌های این عزیزان گاهی خوشایند و حامل خبرهای امیدبخش و خوشحال کننده بوده و گاهی هم بوی مرگ می‌دهد.

گروه‌های جهادی بسیج رسانه در استان گیلان در کنار پرداختن به مسائل رسانه‌ای و خبری و پوشش اخبار و روایت گری‌ها، جامه خدمت به تن کرده و در آوردگاه‌های مختلف مشغول جهاد هستند.

لباس «جهاد« رسانه های گیلان/ مطالبه گری در کنار محرومیت زدایی

مطالبه گری بسیج رسانه در محلات آسیب پذیر گیلان

این گروه‌ها با حضور در محلات آسیب پذیر و تولید محتوا از درد و دل‌ها و مشق مشکلات مردم و انتشار آن، پای مسئولان و متولیان امر را به این محلات باز کرده و در بیشتر اوقات توانستند با مطالبه گری رسانه‌ای خود، ضمن ایجاد امید و انگیزه بین اهالی این محلات، موجب گره گشایی بسیاری از مشکلات منطقه شوند و این مطالبه گری‌ها و پیگیری‌ها را تا حصول نتیجه ادامه می‌دهند و رسالت واقعی رسانه را با حضور در محلات آسیب پذیر و در بطن جامعه و بین مردم به منصه ظهور می‌رسانند.

گروه‌های جهادی بسیج رسانه گیلان با تاسی از منویات رهبر معظم انقلاب در راستای توجه به تولید داخلی و حمایت از این قشر اثرگذار جامعه، پا به واحدهای تولیدی استان هم گذاشته و در کنار بررسی و انعکاس مشکلات و چالش‌های واحدهای تولیدی و صنایع استان، به معرفی توانمندی‌ها و تولیدات این واحدها پرداختند و در مقابل رسانه‌های تا دندان مسلح دشمن که قصد تیره و تار جلوه دادن فضای کشور و سیاه نمایی بوده و هستند؛ امیدآفرینی در جامعه را سر لوحه قرار داده و بذر امید را دل‌ها کاشتند. بسیاری از واحدهای تولیدی منفعل استان به یمن حضور گروه جهادی بسیج رسانه و پیگیری‌های مجدانه رسانه‌ها، دوباره به چرخه تولید برگشت و یا در حال برگشتن به این چرخه هستند.

کار قشنگ و اثرگذار دیگر گروه جهادی رسانه مشارکت اعضای این گروه در فعالیت خیرخواهانه همانند جمع آوری و توزیع کمک‌های معیشتی، نذر آب، نذر نفس و همچنین قدم در مسیر آزادی زندانیان جرایم غیرعمد بود که نشان دهنده روحیه بسیجی و جهادی اصحاب رسانه استان گیلان است.

سازماندهی ۱۰۰ خبرنگار در گروه‌های جهادی بسیج رسانه

رئیس سازمان بسیج رسانه گیلان با اشاره به فعالیت ۱۳ گروه جهادی بسیج رسانه در این استان، اظهار کرد: اولویت فعالیت اصلی گروه‌های جهادی احصای مشکلات، انعکاس مشکلات و مطالبه‌گری از مسئولین در راستای مرتفع کردن آنها است.

مهدی پارسا با بیان اینکه با توجه به اینکه در حوزه فعالیت‌های سپاه و بسیج اقدامات اثرگذاری انجام شده که نیازمند انعکاس رسانه‌ای است، گفت: در طول مدت شیوع کرونا خبرنگاران بسیجی اقدام به فعالیت‌های خبری بسیار ارزشمندی در حوزه اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی نشر و بازنشر اخبار مرتبط با کرونا کردند که نقش بسیار زیادی در آگاهی مردم نسبت به مقابله با این بیماری داشته است.

وی نقش و اهمیت گروه‌های جهادی بسیج رسانه مهم و حیاتی است نقش و اهمیت گروه‌های جهادی بسیج رسانه را مهم و حیاتی برشمرد و تصریح کرد: بیش از ۱۰۰ نفر از خبرنگاران و فعالان فضای مجازی در این گروه‌های جهادی سازماندهی شده‌اند که در طی مدت فعالیت با انعکاس اقدامات رسانه‌ای و تولید محتوا و فرآورده‌های مختلف رسانه‌ای از قبیل خبر، مصاحبه، عکس، یادداشت، گزارش، عکس نوشت و کلیپ منجر به رفع برخی از مسائل و مشکلات شدند.

پارسا به ابعاد گسترده فعالیت گروه‌های جهادی بسیج رسانه اشاره و بیان کرد: علاوه بر فعالیت رسانه‌ای، کمک به افراد نیازمند و تأمین بسته‌های معیشتی، بهداشتی و فرهنگی نیز از جمله کارهایی بوده که توسط گروه‌های جهادی بسیج رسانه انجام شده است.

وی ادامه داد: در طی فعالیت گروه‌های جهادی بسیج رسانه گیلان که با هدف انعکاس مسائل و مشکلات و فعالیت‌های انجام شده توسط سپاه و بسیج شکل گرفته، بیش از ۸۰۰ اثر رسانه‌ای در رسانه‌ها نشر و باز نشده است.

رئیس بسیج رسانه گیلان، انعکاس محرومیت زدایی و توجه به نقاط آسیب پذیر را از اهداف مهم گروه‌های جهادی بسیج رسانه برشمرد و اضافه کرد: گروه‌های جهادی رسانه‌ای برای اولین بار در ابتدای سال گذشته توسط سازمان بسیج رسانه گیلان شکل گرفت و با ثبت در سامانه اطلس جهادی به گروه‌های جهادی و اقشار مختلف بسیج پیوستند.

پارسا با اشاره به معرفی ۲۲ منطقه کم‌برخوردار و آسیب پذیر حاشیه شهر در استان گیلان توسط معاونت اجتماعی استفاده قدس گیلان، تصریح کرد: بسیج رسانه تمرکز خود را برای رفع محرومیت از این مناطق قرار داد و با برگزاری جلسات مختلف با مدیران این محلات و مناطق کم برخوردار و حضور رسانه‌ای در آنها فعالیت جهادی خود را با سوق دادن گروه‌های جهادی بسیج رسانه بین مناطق استمرار بخشید.

به گفته وی، حضور گروه‌های جهادی بسیج در مناطق کم برخوردار و آسیب پذیر حاشیه شهرها بخصوص در مرکز استان گیلان و در کلانشهر رشت موجب شد تا خبرنگاران و اعضای این گروه‌های جهادی پای درد دل‌ها و حرف‌های مردم این مناطق نشسته و با تهیه و تولید اخبار مختلف از محرومیت‌ها و آسیب‌های موجود پای مسئولان مربوطه را به مناطق ذکر شده باز کنند.

لباس «جهاد« رسانه های گیلان/ مطالبه گری در کنار محرومیت زدایی

تبلور روحیه محرومیت زدایی توسط گروه‌های جهادی بسیج رسانه

مسئول گروه جهادی رسانه شهید کوچک زاده سیاهکل در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جایگاه رسانه در ابعاد مختلف، بیان کرد: از گذشته تاکنون رسانه‌ها و اخبار مورد توجه بشر بوده و امروز هم به عنوان یکی از اثر گذارترین ابزار برای هدایت دهی افراد است.

هانیه خداپرست با بیان اینکه بسیج شجره طیبه ای است که انسان سازی می‌کند، ادامه داد: نامگذاری گروه جهادی رسانه به نام شهید مدافع حرم «حامد کوچک زاده» سبب معنویت بخشی این گروه شده است.

مسئول گروه جهادی شهید کوچک زاده سیاهکل با اشاره به رویکرد محرومیت زدایی و توجه به اقشار ضعیف جامعه از سوی این گروه جهادی رسانه، گفت: سپاه و بسیج روحیه محرومیت زدایی دارند و با اقدامات گروه‌های جهادی این روحیه در جامعه متبلور می‌شود.

خداپرست به اثرگذاری حرکت‌های جهادی رسانه‌ها در جامعه اشاره و بیان کرد: اهدای بسته‌های معیشتی به نیازمندان، توزیع اقلام بهداشتی و همچنین توزیع سبد کالا به نیت شهدا از مهم‌ترین اقدامات گروه جهادی رسانه شهید کوچک زاده سیاهکل بوده که توانسته هر چند کوچک قدم‌های ارزشمندی بر دارد.

وی ادامه داد: گروه‌های جهادی اگر از همه جهات مورد حمایت قرار گیرند بهترین کانون برای کمک رسانی فی سبیل الله به مردم است.

مسئول گروه جهادی بسیج رسانه سیاهکل با اشاره به نقش اثرگذار این گروه‌ها در گره گشایی مشکلات مردم، اظهار کرد: گروه‌های جهادی به علت حضور در بین مردم و شنیدن درد و دل‌هایشان، بیشتر مشکلات را لمس می‌کنند و دلسوزانه‌تر نسبت به رفع مشکلات قدم بر می‌دارند.

خداپرست با اشاره به مشکلات و دغدغه‌های روستاییان، تصریح کرد: عدم دغدغه مندی برخی مسئولان به امور روستایی و کاهش دامنه توجهات به روستاها سبب شده تا این مناطق کانون توجه گروه‌های جهادی قرار گیرد.

وی نگاه روستاییان به گروه‌های جهادی را امیدبخش خواند و افزود: گروه‌های جهادی روح امید و نشاط را به روستاها دمیدند.

تجهیز دو نوعروس تا ساخت مسکن محرومین

مسئول گروه جهادی بسیج رسانه فومن در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: گروه جهادی رسانه با پویش یک «لقمه مهربانی» با هدف کمک به قشر آسیب پذیر جامعه در اوایل شیوع ویروس کرونا فعالیتش را آغاز کرد.

الهام حیدری با تاکید بر استفاده از ظرفیت خیران برای حل مشکلات نیازمندان، بیان کرد: با کمک خیران و اصحاب رسانه و خبرنگاران برای دو نوعروس فومنی جهیزیه کامل تهیه کردیم.

وی یادآور شد: تهیه لباس برای نوزادان خانواده‌های ضعیف، تهیه لوازم خانه از جمله پنکه، تلویزیون و فرش با استفاده از ظرفیت خیران برای خانواده‌های بی بضاعت از دیگر اقدامات گروه جهادی شهدای رسانه فومن بوده است.

مسئول گروه جهادی شهدای رسانه فومن با اشاره به نقش اعتمادسازی این گروه‌ها در جامعه، تصریح کرد: کافی است مردم به گروه جهادی اعتماد کنند و همین اعتماد مردم سرمایه عظیم برای حرکتی بزرگ در راستای گره گشایی است.

حیدری با اشاره به نقش رسانه در تبیین مشکلات مردم، مطالبه گری رسانه‌ای را در گره گشایی مشکلات مطالبه گری رسانه‌ای گره گشایی مشکلات است اثرگذار دانست و بیان کرد: گروه جهادی رسانه در کنار رسیدگی به مشکلات قشر آسیب پذیر جامعه، نسبت به مشکلات و دغدغه‌های مردم مطالبه گر باشند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه اعضای گروه‌های جهادی از بطن جامعه و از خود مردم هستند و خودجوش به کمک مردم آمده‌اند نقششان بسیار می‌تواند برای رفع مشکلات اقشار کم در آمد جامعه تأثیر گذار باشد.

مسئول گروه جهادی بسیج رسانه فومن از ساخت یک واحد مسکن محرومان توسط این گروه جهادی خبر داد و اظهار کرد: این گروه جهادی هم اکنون با کمک خیرین نیز یک واحد مسکن محرومین را در دست ساخت دارد که تاکنون ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای آن بیش از ۷۰ میلیون تومان هزینه شده است.

لباس «جهاد« رسانه های گیلان/ مطالبه گری در کنار محرومیت زدایی

بسیج رسانه پیشگام در احصای مشکلات مردم

مسئول گروه جهادی بسیج رسانه املش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت محوری این گروه، بیان کرد: ارائه تولیدات رسانه‌ای با محوریت محرومیت زدایی در اولویت گروه جهادی رسانه شهید آوینی است.

حامد محمدعلیزاده با بیان اینکه برای احصاء مشکلات مناطق محروم پیشگام بودیم، گفت: گروه‌های جهادی رسانه رساترین مطالبه گران محلات محروم و آسیب پذیر هستند از این رو با حضور میدانی مشکلات مناطق محروم را مطالبه گری کردیم.

وی از ساخت مسکن محرومان در روستاهای محروم توسط این گروه جهادی خبر داد و افزود: با کمک خیران و با محوریت گروه جهادی رسانه شهید آوینی، یک واحد مسکن محرومین در روستای کجید ساخته شد که بسیار ارزشمند و اثرگذاری بود.

انسجام گروه‌های جهادی در راستای رسیدن به یک هدف مشترک

مسئول گروه جهادی مهر پویان ایران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: گروه جهادی مهرپویان ایران چند سالی است با هدف انعکاس مشکلات مناطق محروم در رسانه‌ها و شناسایی محرومین و اقشار کم در آمد با اولویت بانوان سرپرست خانوار و ایتام در حال فعالیت هست.

سمیرا بخشی لالمی با بیان اینکه محرومیت زدایی اساس کار گروه جهادی مهرپویان ایران است، گفت: اهدای صدها بسته‌های معیشتی فصلی بخشی از اقدامات ارزشمند این گروه جهادی بوده است.

وی ادامه داد: حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران در بین مردم و شنیدن درد و دل‌هایشان و انعکاس آن بهترین و ارزشمندترین حرکت برای مردم می‌تواند باشد.

مسئول گروه جهادی رسانه‌ای مهرپویان ایران با تاکید بر انسجام و اتحاد گروه‌های جهادی با یکدیگر در راستای گره گشایی مشکلات، تصریح کرد: انسجام، اتحاد و همدلی گروه‌های جهادی موجب گشایش در کارها و سرعت دهی در اقدامات نوع دوستانه می‌شود.

بخشی با اشاره به وسعت اقدامات گروه‌های جهادی در بخش‌های مختلف، گفت: گروه‌های جهادی با کمک هم می‌توانند قدم‌های بزرگ‌تری بردارند و در راستای رفع محرومیت‌های مردم، مجری پروژه‌های عمرانی باشند.

وی با اشاره به روحیه خیرخواهی و نوعدوستی مردم ایران و بویژه گیلانی‌ها، افزود: با بهره گیری از ظرفیت‌های خیرین در حول محور گروه‌های جهادی می‌توان بسیاری از مشکلات معیشتی و اقتصادی جامعه را رفع کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha