اتهام آدینه به سازمان سنجش
غلامحسین ذاکری مدیرمسوول آدینه

تهران-ایرنامدرسه- از پرونده های جالب دهه ۷۰، شکایت سازمان سنجش آموزش کشور علیه نشریه «آدینه» است که خلاصه آن در ادامه می آید. این دادگاه در شهریور ۱۳۷۵ و به قضاوت سعیدمرتضوی برگزار شده است.

سازمان سنجش آموزش کشور در شکایت علیه آدینه آورده است: این نشریه در شماره ۸۵-۸۴ خود در بخشی از مطلبی تحت عنوان ’آزادی علمی و نظام های آموزشی بسته ‘‘ چنین نوشته است: «همه استادانی که در این دوره ها تدریس می کنند می دانند که فهرستی که به وزارت علوم فرستاده می شود با فهرست هایی که از طرف وزارت علوم بازمی گردد یا از طرف وزارت علوم اعلام می شود، تفاوتی فاحش دارد. نام عده ای از قبول شدگان از فهرست آن حذف و نام داوطلبانی با ویژگی های مشخص که در امتحان ورودی مردود شده یا اصلا در امتحان شرکت نکرده اند به آن اضافه می شود... درج این مطلب برخلاف حقیقت و نشر اکاذیب است و موجب سلب اعتماد و اطمینان مردم نسبت به یک سازمان رسمی دولتی و مسؤولان آن می باشد.

غلامحسین ذاکری مدیر مسؤول نشریه آدینه با حضور در شعبه بازپرسی اعلام کرد: نویسنده این مقاله از اساتید دانشگاه می باشد که آمادگی دارد مدارکی در اثبات ادعای خود ارائه دهد. وی با دیدی کارشناسانه انتقاداتی را از سیستم گزینش دانشجو با هدف ارتقای علمی کشور مطرح کرده است.

نماینده حقوقی سازمان سنجش آموزش کشور نیز با حضور در شعبه بازپرسی اعلام کرد که در زمان مذکور، جوابیه ای برای نشریه مذکور ارسال نکرده و اصولا اجباری به این امر نداشت.

در پایان هیات منصفه و در نهایت قاضی سعید مرتضوی با بررسی مدارک ارائه شده و با اکثریت آرا، مدیرمسوول آدینه را مجرم نشناخت و تبرئه کرد.

منبع: اسناد و پرونده های مطبوعاتی  ایران در دهه ۷۰. عذار فراهانی

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha