شکایت ده نمکی از سیب آدم «دنیای سخن»

تهران- ایرنا مدرسه - یکی از دیگر پرنده های خواندنی دهه ۷۰ شکایت مسعود ده نمکی مدیرمسوول «شلمچه» از شمس الدین صولتی دهکردی مدیرمسوول نشریه «دنیای سخن» است. این پرونده در سال ۱۳۷۶ مورد قضاوت قرار گرفته است. قاضی این دادگاه سعیدمرتضوی بوده است و قاضی سبحانی هم در دادگاه تجدیدنظر به آن رسیدگی کرده. توضیح این که نقطه چین هایی که در متن آمده، صرفا به خاطر تلخیص مطلب است.

 اهانت به آدم ابوالبشر

در شکایت نامه ده نمکی مدیرمسوول شلمچه آمده است: دنیای سخن در شماره ۷۱ خود در مطلبی با عنوان «رساله آب سرد» به ساحت مقدس یکی از پیامبران الهی اهانت کرده و همچنین موجب اشاعه فحشا شده است. مطلب مورد نظر به این شرح است: «سیب را که بیندازی بالا صد تا چرخ می زند تا بیاید بالا. بعضی ها می گویند ده تا چرخ می زند. بعضی می گویند هزار تا... تاریخ سه سیب معروف را توی بشقاب ما گذاشته است. یکی سیبی که ننه حوا با آن بابا آدم را گول زد و باعث شد هم خودش از بهشت رانده شود و هم آدمی. یکی سیبی که از روی شاخه افتاد جلوی پای اسحاق نیوتن و باعث شد او قوه جاذبه زمین را کشف کند. یکی هم سیبی است که روی سر پسر ویلهم قرار دادند و به او گفتند با تیر آن را بزند و او هم درست زد توی خال... جایی که درخت سیب باشد آن هم در بهشت، حتما کنارش نهرآبی هم هست. حتما در این نهر، آب سردی هم جریان دارد. بابا آدم می توانست خودش را به این آب بزند تا از التهاب حاصله بکاهد... اگر بابا آدم زده بود توی آب سرد، سیب توی گلویش گیر نمی کرد و سیب آدم به وجود نمی آمد تا برایش عقده شود و او را مدام لو بدهد. اگر آدم سیب را نمی خورد هابیل و قابیل هم به وجود نمی آمدند و قابیل نمی زد هابیل را بکشد و قتل نفس اختراع نمی شد و حضرت آدم هم نمی ننشست در سوگ هابیل شعر بگوید و شعر و شاعری هم پیدا نمی شد. در نتیجه کاغذ کمتر حرام می شد و کم تر درختان تبدیل به کاغذ می شدند و جنگل ها سالم تر می ماندند و جانوران جنگلی بقای بیشتری داشتند و تلویزیون می توانست برنامه های بهتری از راز بقا نشان بدهد ... گاهی مواقع سیب، کرم ندارد ولی کسی که آن را می خورد کرم دارد.»

شکایت ده نمکی از سیب آدم «دنیای سخن»
نشریه شلمچه

مرا سلمان رشدی دوم نامید

دهکردی در پاسخ به شکایت ده نمکی گفت: بنده برای اولین بار در زندگی ام به دادگاه کشیده شده ام. ۲۶ سال در شهربانی بودم. اولین رئیس شهربانی کردستان پس از انقلاب بودم. تا این که در بهمن سال گذشته نشریه جدید الولاده «شلمچه» در شماره دو خود با عنوان «سلمان رشدی دوم» ادعا کرد دنیای سخن به یکی از پیامبران اهانت کرده است. از آنجایی که نوشته این نشریه را بی پایه و اساس و باطل تشخیص دادم و برای این که با جعل و علم کردن سلمان رشدی های دوم و سوم و ... ابهت حکم امام راحل درباره سلمان رشدی اصلی شکسته نشود پاسخی به این نشریه ندادیم تا این که از طریق دادگاه مطلع شدیم که مدیرمسوول شلمچه که خود را خودی و دیگر نشریات را غیرخودی می داند خود را مدعی العموم تصور کرده و با تکرار ادعای قبلی خود از من شکایت کرده است.

مدیرمسوول دنیای سخن در ادامه دفاعیه خود افزود: طبق اظهار مطلعان امور دینی، آدم جز انبیا بوده و نه رسل، چه رسد به رسل اولوالعظم، زیرا نه امتی داشته و نه کتابی. ... آدم در کمال ادب و عبودیت نفس خود را موجب گناه دانست که این امر همان کرم خوردگی سیب است و گفت خدایا ما خودمان به خود ظلم کردیم. استناد کرم گناه را به نفس کرمو و اماره خود داد نه به خدواند. فلذا برگزیده الهی و صفی الله شد. پس کرم سیب داشتن آدم ابوالبشر همان القای وسوسه و عصیان در نفس او بوده است که پیامبر اکرم و ائمه (ع) از آن به دور و کنار بوده اند.. طبق روایات چون سیب مورد خوراک آدم کرم داشت از قسمت کرموی آن قابیل متولد شد و از قسمت سالم آن هابیل به دنیا آمد...

دهکردی، ده نمکی را متهم به ندانستن تفاوت بین پیغمر اولوالعزم و نبی کرد و خطاب به او گفت: اسلحه تکفیر در دست تو کابردی ندارد تا مسلمانان مومن و معتقد را با کفر سلمان رشدی بترسانی و آن ها را تکفیر کنی. به قول مولانا: روزی هر مرغ انجیر نیست.

شکایت ده نمکی از سیب آدم «دنیای سخن»
مسعود ده نمکی در دو دهه قبل

تعبیر زشت درباره نبی خدا

سپس ده نمکی در جایگاه شاکی قرار گرفته و خطاب به هیات منصفه و قاضی گفت: اولین مورد اتهام به کار بردن الفاظ رکیک کوچه خیابانی آن هم نسبت به یکی از انبیای الهی است. نویسنده نوشته « بابا آدم می توانست با زدن بخشی از وجود خود به آب سرد....» این تعبیر زشت و کریه در مورد آدم صفی الله در مورد هر شخص دیگری هم به کار برده شود باز مصداق انتشار فحش و الفاظ رکیک است چه رسد به این که درباره یکی از انبیای خدا استفاده شود.

ده نمکی ادامه داد: در جایی دیگر نویسنده نوشته : «اگر آدم سیب را نمی خورد هابیل و قابیل به وجود نمی آمد و ...جنگل ها سالم تر می ماندند» یعنی نویسنده بر اساس یک خرافه و باور بی اساس می گوید سیب کرم دار خورده شده توسط حضرت آدم صفی الله در بهشت باعث شده از نیمه سالم هابیل و از نیمه کرم خورده قابیل به وجود آید». در نهایت نویسنده شمشیر را از رو بسته و کریه ترین الفاظ را به کار برده و می گوید: گاهی مواقع سیب کرم ندارد و لی کسی که آن را می خورد کرم دارد.

در پایان دادگاه دهکردی تمامی موارد اتهامی را رد کرد و گفت: من قصد توهین به کسی را نداشتم.

شکایت ده نمکی از سیب آدم «دنیای سخن»

محکومیت مدیرمسوول

هیات منصفه در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۷۶ دهکری مدیرمسوول دنیای سخن را به دلیل چاپ مقاله رساله آب سرد مجرم شناخت ولی با توجه به دفاعیات متهم او را مستحق تخفیف دانست. دادگاه شعبه ۳۴ به ریاست سعیدمرتضوی رای بر محکومیت متهم صادر کرد که در دادگاه تجدید نظر مورد بررسی قرار گرفت. متاسفانه به علت فوت آقای دهکردی امکان دستیابی به رای دادگاه ممکن نشد.

منبع: اسناد و پرونده های مطبوعاتی ایران در دهه ۷۰. عذرا فراهانی

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha