شکایت ارتش از جاسبی
عبدالله جاسبی

تهران-ایرنا مدرسه- از دیگر پرونده های خواندنی دهه ۷۰، شکایت ارتش از عبدالله جاسبی رییس وقت دانشگاه آزاد و مدیرمسوول هفته نامه «فرهنگ آفرینش» بود. این دادگاه در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۵ به ریاست قاضی سعیدمرتضوی و به اتهام افشای اسرارنظامی و تضعیف نیروهای مسلح برگزار شد.

افشای اسرار نظامی در هفت خوان رستم

در این پرونده، نیروی زمینی ارتش نسبت به درج مقاله ای تحت عنوان «دوکوهه را فتح می کنیم» در شماره ۱۵۹ هفته نامه «فرهنگ آفرینش» از دکتر عبدالله جاسبی مدیرمسوول این نشریه شکایت کرد. در بخشی از این شکایت آمده است: این نشریه ارتش جمهوری اسلامی را ارتشی آمریکایی، منافق و ضداسلامی معرفی می کند... پادگان دوکوهه و کلیه مسائل آن اعم از نقل و انتقالات، جابجایی محل اسکان یگان و یا هر گونه اقدام  دیگری از اسرار نظامی است که افشای آن مسلما مورد سوءاستفاده دشمنان داخلی و خارجی قرار گرفته و مصداق تحریک از طریق مطبوعات است...

در ادامه شکایت نامه نوشته شده است: «در بخشی از مقاله دو کوهه را فتح می کنیم نوشته شده «آفتاب هنوز طلوع نکرده ولی هوا گرمای خود را دارد. رستم بر روی رخش( جیپ میول آمریکایی) سپاه خویش ایستاده فرمان حمله صادر می شود: با اتکا به خودم و قدرت لایزالم با رمز "یا زور" آغاز عملیات را اعلام می کنم... رستم نعره می زند: خان اول جاده منتهی به دژبانی است که به دستور او با خاکریز مسدود می شود تا دشمن!! نتواند نیروی کمکی وارد کند. خان دوم دو دژبانی در ورودی است که به زور و به احترام درجه های تیمسار خلع سلاح می شوند. خان سوم مسوول شب پادگان است، او را دیگر باید زد. از آن قدیمی هاست. اهل سازش و تسلیم هم نیست. بزنیدش تا می خورد. خان چهارم خان پنجم خان ششم خان هفتم ... دوکوهه مال ماست. دیدید چه راحت فتحش کردیم. جز چند تلفات آن هم از دشمن چیز دیگری نبود. ما این روز را هر سال جشن خواهیم گرفت. دوکوهه اصلا برای ما ساخته شده است. از همان اول برای این که ما در آن استراحت کنیم. این که با یک مشت یا یک سیلی آن را هشت سال گرفته و کرده بودندش پایگاه جنگ، یا به قول خودشان پایگاه شهادت، به ما مربوط نیست. دوکوهه مال ماست با همه غنایمش. به خصوص آن غنایمی که تیرماه ۱۳۶۷ در اندیمشک از ما گرفتند. ما دو کوهه را فتح کردیم. از خدا نترسیدیم بچه مردم را با تیر زدیم، شما که دیگر جای خود دارید. ما دو کوهه را فتح کردیم و بر سر در آن به جای تابلوی پادگان سردار حاج احمد متوسلیان می نویسیم : دو کوهه ای که رستم آزاد کرد.»

در دنباله شکایت نامه ارتش آمده است:« لشکر ۹۲ زرهی اهواز یکی از یگان های تحت امر این نیرو در حیطه مسوولیت سرزمینی خود در استان خوزستان در جهت تمشیت امور اقدام به اسکان یگان های خود در قسمتی از حواشی پادگان آماد دوکوهه (حوالی اندیمشک) کرده است. در این رابطه هفته نامه مذکور با درج مطالب موهوم و به قصد برهم زدن امنیت داخلی، رویارویی نیروهای مسلح و افشای اسرار نظامی به تفرقه و تضعیف نیروهای مسلح دامن زده. نگارنده با آماده سازی و عمل مقابله به مثل دیگر برادران رزمنده به تجهیز و و تحریک و تشویق آنان برای تلافی و اعاده حیثیت در این مقاله ، ثابت نموده که مخالف وحدت نیروهای مسلح است.»

انتقاد بود نه تضعیف

یوسف زمانی سردبیر هفته نامه فرهنگ آفرینش در دفاع از مدیرمسوولش گفت: هفته نامه مذکور در راستای دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی و پیروی از ولایت فقیه و حمایت از دولت و نظام مقدس جمهوری اسلامی و حفظ وحدت منتشر می شود. ...در مقاله مورد اشاره هم قصد تضعیف نیروهای مسلح از جمله ارتش مدنظر نبوده است بلکه این مساله به خود دوکوهه برمی گردد که نزد بسیجی ها از قداست خاصی برخوردار است. چنانچه قبلا نیز مقاله ای با عنوان «دوکوهه را می خریم» در همین صفحه چاپ کردیم که طی آن از اقداماتی که منجر به نوعی تغییر در آن شده، انتقاد به عمل آمد... در مقاله اخیر نیز که که به قلم طنز نوشته شده از یک اقدام به وقوع پیوسته انتقاد به عمل آمده است و قصد هیچ گونه غرضی برای تضعیف ارتش در میان نبوده.

رای قاضی مرتضوی

در پایان جلسه، قاضی مرتضوی رییس دادگاه با رضایت شاکی، قرار منع تعقیب جاسبی مدیرمسوول هفته نامه فرهنگ آفرینش را صادر کرد.

منبع: اسناد و پرونده های مطبوعاتی ایران در دهه ۷۰. عذرا فراهانی

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha