اینترنت

 • بلاگرها کیستند و چگونه کسب درآمد می‎کنند؟

  بلاگرها کیستند و چگونه کسب درآمد می‎کنند؟

  آنلاینباید دانست که یک بلاگر تاثیر ذهنی و روانی زیادی بر مردم می‌گذارد بطوری‌که فعالیت‌های یک بلاگر در صفحه خود دنبال‌کنندگان بسیاری را دارد و چنان عمل می‌کند که هر رفتار و گفتار وی مردم را نیز ترغیب و تحریک و متمایل به هدف بلاگر می‌کند و مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 • اینترنت غیرقابل فیلتر آیا به ایران هم می‌رسد؟

  اینترنت غیرقابل فیلتر آیا به ایران هم می‌رسد؟

  روزنامه‌نگاریبحث دسترسی آزاد به اطلاعات از مهمترین دغدغه‌های بشر امروزی است. در ایران با فیلترهای بسیار و سلیقه‌ای بخشی از این آزادی محدود شده است و دسترسی به فضایی، چون اینترنت آن هم با قیمت و سرعتی مناسب و البته نبود محدودیت‌های بسیار به یک آرزو تبدیل شده است، اما سوال این است که آیا اینترنتی که امکان فیلتر یا محدود کردن آن وجود نخواهد داشت قابل دسترس است؟

 • اینترنت بیش از ۱۰ درصد برق جهان را مصرف می‌کند‏

  اینترنت بیش از ۱۰ درصد برق جهان را مصرف می‌کند‏

  آنلاینمعمولا تصور می‌شود که جست‌وجوها و خرید اینترنتی و کارهای بانکی و ایمیل و چت و بازی و سرگرمی و استفاده رایگان از شبکه‌های اجتماعی و تماشای ویدیو و دانلود و در کل استفاده از اینترنت برای کاربر هیچ هزینه‌ای‌ ندارد جز همان هزینه‌ای که بابت خرید ترافیک و بسته‌ها پرداخت می‌کند. اما اکنون دیگر آشکار شده که استفاده از اینترنت برابر است با مصرف عظیم برق که گاه مصرف برق شرکتی مثل گوگل با مصرف برق چند شهر بزرگ برابری می‌کند. و این یعنی انتشار کربن و بحران بزرگی که اکوسیستم سیاره زمین را تهدید می‌کند. به عبارت دیگر، هر یک از کاربران در انرژی مصرفی اینترنت سهمی دارند.

 • ردپای دیجیتالی مردم

  ردپای دیجیتالی مردم

  معرفی کتاب۱۰ ژوئیه ۲۰۱۳: ادوارد اسنودن از روال کار نظارتی آژانس امنیت ملی آمریکا پرده برداشت و نشان داد که چطور این نهاد توانسته بود به «داده»های بیش از سه میلیارد تماس تلفنی و تعاملات آنلاین ذخیره شده توسط شرکت‌هایی چون فیس‌بوک، گوگل و اپل مخفیانه دسترسی داشته باشد و آن‌ها را رهگیری کند. سپس روشن شد بسیاری از ماموران آژانس‌های اطلاعاتی و امنیتی در سرتاسر جهان به همه نوع «داده»‌های ارتباطی دسترسی کامل دارند. از آن پس، واژه‌ «داده» و سایر مشتقات آن‌ نظیر «کلان‌داده»، «داده‌کاوی»، «داده‌سازی» و... در عرصه عمومی و رسانه‌های خبری بیش از پیش مطرح و روشن شد در حالی‌که فکر می‌کنیم مشغول رتق‌وفتق امور روزمره‌مان هستیم، انبوهی «داده» تولید می‌کنیم که در جای دیگر به کار می‌آید.

 • هشت راهکار برای ایجاد رابطه بهتر با تلفن همراه

  آیا در چک‌کردن موبایل‌هایمان شبیه زامبی‌ها شده‌ایم؟

  هشت راهکار برای ایجاد رابطه بهتر با تلفن همراه

  رسانه‌های اجتماعیکاترین پرایس، نویسنده کتاب «چگونه رابطه خود را با تلفن همراه‌تان قطع کنید» (۲۰۱۸)،  معتقد است استفاده مداوم از تلفن همراه بر خلاقیت، روابط، خواب و حافظه ما تاثیر منفی می‌گذارد و تجارب شخصی خود را برای فاصله‌گرفتن از این ابزار ارتباطی بدون قطع کامل رابطه با آن ارائه می‌دهد. این روزنامه‌نگار آمریکایی مقاله‌ای در روزنامه نیویورک تایمز در این باره منتشر کرده که خلاصه آن را در ادامه می‌خوانید. 

 • شفافیت‌، اصل اولیه سیاست در کل فضای مجازی

  دو محقق موسسه اینترنتی دانشگاه آکسفورد وضعیت تبلیغات سیاسی اینترنتی را ارزیابی کردند

  شفافیت‌، اصل اولیه سیاست در کل فضای مجازی

  آنلاینموسسه اینترنتی دانشگاه «آکسفورد» انگلیس در یک اثر تحقیقاتی اعلام کرد که تبلیغات سیاسی در شبکه‌های مجازی مُجاز است اما لازم است حتما در تمامی ابعاد آن شفاف‌سازی کامل صورت بگیرد و این شفافیت را هم شبکه‌ها و هم احزاب و شخصیت‌های سیاسی انجام بدهند.

 • اهمیت گزارشگری خطرپذیر

  خبرنگار ارشد آمریکایی به‌دلیل جلوگیری از بیان حقایق از فاکس نیوز استعفا کرد

  اهمیت گزارشگری خطرپذیر

  روزنامه‌نگاری«کاترین هِریج» (Catherine Herridge) خبرنگار ارشد سابق شبکه خبری فاکس نیوز که از این پس در مقام خبرنگار ارشد روزنامه‌نگاری تحقیقی در شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز آمریکا فعالیت خواهد کرد، بیان حقایق و تهیه گزارش‌هایی را که به‌همت خود روزنامه‌نگار تهیه شده، در حرفه روزنامه‌نگاری مهم توصیف کرده است.

 • اینترنت سبز چیست

  راه‌حلی چینی برای جلوگیری از اعتیاد کودکان به اینترنت

  اینترنت سبز چیست

  آنلاینچین ممکن است با ابزارهای جدید محدودکننده استفاده از اپلیکیشن های ویدیویی که با هدف جلوگیری از اعتیاد کودکان به اینترنت طراحی شده‌اند، بازار چنین اپلیکیشن‌هایی را دچار فروپاشی کند.

 • چگونه ردپای خود را در اینترنت پاک کنیم

  چگونه ردپای خود را در اینترنت پاک کنیم

  آنلاینشرکت‌هایی مانند گوگل و فیس‌بوک اطلاعاتی را از ما جمع‌آوری می‌کنند و این داده‌ها را به تبلیغات‌کنندگان می‌فروشند. با رعایت چند نکته ساده، می‌توان جلوی کلاهبرداران اینترنت را گرفت و اجازه نداد فعالیت در این فضای مجازی ردیابی شود.