پرونده اولین سالگرد قتل خاشقچی

یک سال از قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی شاغل در روزنامه واشنگتن پست، در سفارت عربستان در استانبول ترکیه گذشته است. در این مدت، واقعیت‌های زیادی درباره شرایط کار روزنامه‌نگاری در غرب و در فضای رسانه‌ای جهان عرب منتشر شده است. در این پرونده، یادداشت‌های روزنامه‌نگاران و تحلیلگران مطرح غربی و عربی درباره ماجرای خاشقچی را می‌خوانید. 

برچسب‌ها

اخبار پرونده

 • افزایش مقاومت مخالفان سعودیِ در تبعید

  افزایش مقاومت مخالفان سعودیِ در تبعید

  روزنامه‌نگاریترور جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار عرب، نه‌تنها باعث ترس و ارعاب مخالفان حکومت عربستان به‌ویژه در خارج از کشور نشده است بلکه جسارت بیشتری به آن‌ها داده تا با صدای بلندتری مخالفت را با سرکوب و نقض حقوق بشر در کشورشان مطرح کنند.

 • خاشقچی و حمایت از مخالفان عرب

  خاشقچی و حمایت از مخالفان عرب

  روزنامه‌نگاریجمال خاشقچی به‌گفته دوستان و همکارانش لقب «مرشد» را گرفته بود و از کمک به نویسندگان و فعالان عرب دریغ نمی‌کرد. او همچنین میلیون‌ها نفر از افراد تحت سرکوب در منطقه را تشویق کرد تا خواسته‌های خود را ابراز کنند و اجازه بدهند صداهایشان شنیده شود.

 • عدالت درباره خاشقچی و یمن اجرا شود

  عدالت درباره خاشقچی و یمن اجرا شود

  روزنامه‌نگاریدولتی که مسئول هماهنگی قتل بیرحمانه جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار عرب و نویسنده روزنامه واشنگتن پست، بود همان رویکرد را در یمن اجرا می‌کند. این دولت همان طوری که جوخه مرگ را برای قتل و مثله‌کردن بدن این روزنامه‌نگار اعزام کرد، نیروهایش را با کمک متحدش امارات به یمن اعزام کرد تا ماموریت نابودی و تکه‌تکه کردن یمن را اجرا کند.

 • عربستان، خاشقچی و خفقان در حوزه عمومی آنلاین جهان عرب

  عربستان، خاشقچی و خفقان در حوزه عمومی آنلاین جهان عرب

  روزنامه‌نگاریبعد از قتل جمال خاقشچی، روزنامه‌نگار عرب، در کنسولگری عربستان در استانبول موتور تبلیغات سعودی در توییتر با شدت بیشتری شروع به کار کرد. ترول‌های دولت عربستان به بسیاری از هشتگ‌ها حمله کردند، گفت‌وگوها در فضای اجتماعی را مختل کردند و مخالفان را تحت فشار قرار دادند که همگی این اقدامات با هدف ارائه اطلاعات نادرست به مردم و سرکوب انتقادها انجام شد.

 • نظم جهان لیبرال در حال فروپاشی است

  نظم جهان لیبرال در حال فروپاشی است

  روزنامه‌نگاری قتل بی‌رحمانه جمال خاشقچی با نادیده‌گرفتن هنجارهای نظم جهانی لیبرال در حفظ احترام به حقوق بشر و آزادی بیان به فروپاشی چنین نظمی منجر شده است.

 • نقض اصل آزادی بیان در آمریکا

  نقض اصل آزادی بیان در آمریکا

  روزنامه‌نگاریدر دنیای دیجیتالی امروز که خبرها به‌سرعت منتقل می‌شوند طول مدت توجه به یک مساله کوتاه است. بعد از شوک فردا، مردم اتفاقات امروز را به خاطر نمی‌آورند چه برسد به هفته گذشته. هرکسی که به‌خاطر اقدامات وقیحانه خود از پاسخگویی سر باز می‌زند می‌تواند امیدوار باشد که موجی از جنجال‌های تازه او را از وضعیتی که در آن قرار گرفته نجات خواهد داد.

 • زمان ثابت کرد حق با خاشقچی بود

  زمان ثابت کرد حق با خاشقچی بود

  روزنامه‌نگاریجمال خاشقچی، منتقد دولت سعودی که از مخالفان سیاست سرکوب در داخل و جنگ‌طلبی در خارج از کشور توسط بن‌سلمان ولیعهد جوان عربستان بود، اکنون دیگر زنده نیست اما تاریخ نشان خواهد داد که در جنگ بین او و ولیعهد جوان سعودی، حق با او بوده است.

 • ماجرای خاشقچی فراتر از یک فیلم هالیوودی است

  ماجرای خاشقچی فراتر از یک فیلم هالیوودی است

  روزنامه‌نگاریروزنامه‌نگاری رسالتی برای بیان حقایق قلمداد می‌شود. روزنامه‌نگاران قرار است گوش و چشم مردم باشند. طبق اعلامیه سازمان یونسکو، خبرنگاران باید کوشش کنند تا اخباری درست و دقیق و معتبر در اختیار قرار دهند و در درستی و صحت اخباری که به دست می‌آورند تامل کنند.