• روایت مداخله و فریب در شبکه‌های اجتماعی / انتشار یکی از مهم‌ترین کتابهای حوزه مطالعات اینترنت در ایران 

  روایت مداخله و فریب در شبکه‌های اجتماعی / انتشار یکی از مهم‌ترین کتابهای حوزه مطالعات اینترنت در ایران 

  معرفی کتابتهران-ایرنا مدرسه- انتشارات همشهری کتاب «دستکاری در رسانه‌های اجتماعی» نوشته محققان دانشگاه آکسفورد را با ترجمه عباس رضایی ثمرین، روزنامه‌نگار و رسول صفرآهنگ پژوهشگر علوم سیاسی، منتشر کرد.

 • نویسندگی علمی در جهان آنلاین

  نویسندگی علمی در جهان آنلاین

  روزنامه‌نگاریتهران- ایرنامدرسه- کتاب راهنمای «نویسندگی علمی در جهان آنلاین» منتشر شد.

 • ثبت سنت شش دهه روزنامه‌نگاری ایران

  ثبت سنت شش دهه روزنامه‌نگاری ایران

  روزنامه‌نگاریتهران-ایرنا- کتاب "خاطرات شش دهه روزنامه نگاری" به چاپ چهارم رسید. محمد بلوری را باید قدیمی ترین روزنامه نگار حوادث ایران دانست. مطالعه خاطرات این روزنامه نگار کارکشته می تواند حاوی درس های خوبی برای روزنامه نگاران باشد. این کتاب به همت سعید ارکان زاده یزدی عضو تحریریه خبرگزاری ایرنا منتشر شده است. "مدرسه خبر ایرنا" گفت و گویی را با ارکان زاده انجام داده است که در پی می آید:

 • «رسانه‌های اجتماعی و روابط عمومی»؛ اثری از سه اندیشمند حوزه ارتباطات

  «رسانه‌های اجتماعی و روابط عمومی»؛ اثری از سه اندیشمند حوزه ارتباطات

  معرفی کتابتهران- ایرنا- کتاب «رسانه‌های اجتماعی و روابط عمومی» اثر تالیفی سه اندیشمند حوزه ارتباطات از سه ملیت مختلف؛ به نام‌های جودی موشن، رابرت ال هیث و شرلی لیچ تاثیر سانه‌های اجتماعی بر تحولات عرصه فعالیت و کنش روابط عمومی را بررسی می‌کند.

 • «قدرتهای جهان مطبوعات» منتشر شد

  «قدرتهای جهان مطبوعات» منتشر شد

  معرفی کتابتهران-ایرنا- «قدرتهای جهان مطبوعات» نوشته مارتین واکر با ترجمه محمد قائد راهی بازار کتاب شد.

 • کتاب «شهروندان در برابر خبرنگاران» منتشر شد

  کتاب «شهروندان در برابر خبرنگاران» منتشر شد

  معرفی کتابتهران- ایرنا- کتاب «شهروندان در برابر خبرنگاران؛ دروازه‌بانی خبر در عصر شبکه‌های اجتماعی»، اثر جدید اکبر نصراللهی و روح الله انصاری منتشر و به بازار عرضه شد.

 • «پساحقیقت» به بازار نشر رسید

  «پساحقیقت» به بازار نشر رسید

  روزنامه‌نگاریتهران- ایرنا- کتاب «پساحقیقت» نوشته «جیمز بال» روزنامه‌نگار بریتانیایی و برنده جایزه پولیتزر با ترجمه «مسعود میرزایی» منتشر شد.

 • آثار مینی مالیستی عکاس گیلانی در اروپا کتاب شد

  آثار مینی مالیستی عکاس گیلانی در اروپا کتاب شد

  اخبار رسانهرشت – ایرنا - عکاسی مینیمالیستی به معنی خالی کردن صحنه از عناصر غیرضروری است و نخستین  کتاب از آثار «مصطفی نوده» عکاس گیلانی با عنوان «ما هیچ، ما نگاه» در اروپا چاپ و منتشر شد.

 • کتابی از استاد پیشتاز نظریه رسانه ای شدن در دنیا

  کتابی از استاد پیشتاز نظریه رسانه ای شدن در دنیا

  روزنامه‌نگاریتهران- ایرنا- کتاب " رسانه ای شدن فرهنگ و جامعه" به ترجمه " سیدمحمد مهدی زاده و همکاران" منتشر شد.

 • انتشار شماره جدید ماهنامه «مدیریت ارتباطات»

  انتشار شماره جدید ماهنامه «مدیریت ارتباطات»

  معرفی کتابشماره صدوسی‌وسوم ماهنامه مدیریت ارتباطات با پرونده‌ ویژه پروپاگاندای رسانه‌ای اسرائیل، پیشنهاد تاسیس شبکه تلویزیونی اختصاصی دولت و پرونده‌ بررسی تاثیر شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس منتشر شد.

 • «اوقات فراغت در دوران کرونا» چگونه می‌گذرد؟

  «اوقات فراغت در دوران کرونا» چگونه می‌گذرد؟

  معرفی کتابتهران- ایرنا- آخرین نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عنوان «اوقات فراغت در دوران کرونا» نشان می‌دهد پاسخگویان در این ایام به خواندن کتاب،‌ مجلات،‌ روزنامه ها و ... تاحدی روی آورده‌اند.

 • کتاب «شناسنامه ۱۶۰۰ روزنامه‌نگار» منتشر شد

  کتاب «شناسنامه ۱۶۰۰ روزنامه‌نگار» منتشر شد

  معرفی کتابتهران- ایرنا - کتاب «شناسنامه ۱۶۰۰ روزنامه‌نگار و کارگزار مطبوعاتی» از سوی انتشارات کمیسیون ملی یونسکو- ایران با پژوهش و نگارش سیدفرید قاسمی منتشر شد.

 • جنگ روایت ها؛ چه کنیم که آینده را نبازیم؟

  معرفی کتابی که از آینده خبر و رسانه ها می گوید

  جنگ روایت ها؛ چه کنیم که آینده را نبازیم؟

  معرفی کتابتهران- ایرنا- دانش آینده‌پژوهی به معنی نگاه آینده‌نگرانه به دنبال کشف روندها، رویدادها و سناریوهای محتمل آینده است، کتاب «آینده خبر، مفاهیم و سناریوها» نوشته اساتید رسانه مروری بر روند این علم در حوزه ارتباطات و خبر دارد.

 • تحلیل مصرف رسانه‌ای ایرانیان از رادیو و مطبوعات تا فضای مجازی

  تحلیل مصرف رسانه‌ای ایرانیان از رادیو و مطبوعات تا فضای مجازی

  معرفی کتابتهران- ایرنا- کتاب «تحلیل مصرف رسانه‌ای» مجموعه‌مقالات اساتید دانشگاه و پژوهشگران ارتباطات و اجتماع، با تکیه بر یافته‌های نظرسنجی‌های مختلف از جمله موج سوم پیمایش ملی ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان ضمن بررسی و نقد رژیم رسانه‌ای، سعی در شناخت و معرفی رسانه‌های مرجع در جامعه امروز ایران دارد.

 • هوش مصنوعی و آینده روزنامه‌نگاری

  هوش مصنوعی و آینده روزنامه‌نگاری

  روزنامه‌نگاریکتاب «هوش مصنوعی و آینده روزنامه‌نگاری» نوشته‌ «جیسون ویتاکر» و ترجمه‌ مینو میرزایی، از سوی انتشارات ثانیه  وارد بازار کتاب شد.

 • «شیوه‌نامه روزنامه‌نگاری»، آموزش کاربردی تولید خبر

  «شیوه‌نامه روزنامه‌نگاری»، آموزش کاربردی تولید خبر

  معرفی کتابمجید رضاییان استاد دانشگاه و نویسنده کتاب «شیوه‌نامه روزنامه‌نگاری»، این اثر را «تجمیع تجربیات» سال‌ها کار، دانش آکادمیک و پژوهش روزنامه‌نگاری می‌داند که هدف آن، آموزش «تولید» خبر است.

 • روزنامه‌نگاری برند

  روزنامه‌نگاری برند

  معرفی کتابانتشارات ثانیه کتاب «روزنامه‌نگاری برند» نوشته اندی بول و ترجمه مریم چهاربالشی و محسن ایلچی را وارد بازار نشر کرد.

 • فیچرنویسی برای روزنامه‌نگاران

  فیچرنویسی برای روزنامه‌نگاران

  معرفی کتابانتشارات ثانیه کتاب «فیچرنویسی برای روزنامه‌نگاران» به‌قلم شارون ویلر و ترجمه علی‌اکبر قاضی‌زاده را منتشر کرد.

 • چطور در رسانه‌ها «مرور کتاب» بنویسیم

  چطور در رسانه‌ها «مرور کتاب» بنویسیم

  معرفی کتابکتاب که منتشر می‌شود، از لحظه طبع تا لحظه‌ای که به دست خواننده می‌رسد، دو مسیر متفاوت را طی می‌کند. مسیر اول از چاپخانه و ناشر شروع می‌شود و به توزیع‌کنندگان و سپس کتاب‌فروشی‌ها و در نهایت به دست خریدار یا خواننده کتاب می‌رسد. اما خریدار و خواننده به‌طرق مختلف یک کتاب را انتخاب می‌کند: به‌صورت تصادفی، به‌توصیه دوستان و آشنایان، و چند طریق دیگر. پس مسیر دوم می‌شود «معرفی» کتاب به خواننده که شاید ظاهرا به اهمیت مسیر اول نباشد ولی به‌تجربه ثابت شده که نقشی بسیار تعیین‌کننده دارد. از جلسات رونمایی کتاب گرفته تا گفت‌وگو با نویسنده و مترجم همواره به ناشران و کتابداران در عرضه و تیراژ کتاب‌ کمک کرده، و البته به چرخه فرهنگ.

 • جایگاه بی‌بی‌سی در تاریخ دموکراسی بریتانیا ‏

  جایگاه بی‌بی‌سی در تاریخ دموکراسی بریتانیا ‏

  معرفی کتابنیمه‌شب ۲۴ مرداد ۱۳۳۲: «اینجا لندن است و ساعت دقیقا ۱۲ نیمه‌شب». گفته می‌شود این پیام، که از «رادیو بی‌بی‌سی» پخش شد، اسم رمز عملیات آژاکس برای سرنگونی دولت دکتر محمد مصدق بود. بعد از سرنگونی دولت مصدق سرنوشت مردم ایران به‌کل تغییر کرد. فارغ از صحت و سقم این ماجرا، اگر این قبیل روایت‌ها بهانه‌ای نشوند برای فرافکنی همه شکست‌ها و عقب‌ماندگی‌ها به بیرون از مرزها، مجال خوبی است برای تردید و تامل درباب یکی از غول‌های رسانه‌ای جهان: «بی‌بی‌سی» که یک منبع ضروری اطلاعات درباره جهان و جایگاه ما در آن به حساب می‌آید؛ و چه‌بسا ابزاری به دست دهد برای مطالعه سایر رسانه‌های خبری جهان، از کشورهای مرکز تا پیرامونی.

 • کتابخوان‌ها مناسب برای روزهای قرنطینه کرونایی

  چقدر با کتابخوان، کاغذ و جوهر الکترونیکی آشناییم؟

  کتابخوان‌ها مناسب برای روزهای قرنطینه کرونایی

  معرفی کتابشیوع ویروس کرونا در ایران حدود دو هفته است که زندگی افراد را مختل کرده و بسیاری را در خانه‌ها حبس کرده است. شهروندان ترجیح می‌دهند نوعی قرنطینه داوطلبانه را به اجرا بگذارند تا مبتلا به این ویروس که هم‌خانواده آنفولانزا است نشوند. در این ایام ماندن در خانه، شاید وسیله‌ای که بتوان با آن کتاب خواند و وقت گذراند، کتابخوان‌های الکترونیکی باشد که در اینجا سعی می‌کنیم با ماهیت و عملکرد آن‌ها بیشتر آشنا شویم.

 • چطور یادداشت و سرمقاله بنویسیم؟

  نگاهی به کتاب تازه‌ای در حوزه روزنامه‌نگاری

  چطور یادداشت و سرمقاله بنویسیم؟

  معرفی کتاببسیاری از روزنامه‌خوان‌های قدیمی بر این باورند که اکنون در مطبوعات ایران «ستون‌نویس» نداریم. کافی است چند روز روزنامه‌های مطرح ایران را ورق بزنید تا متوجه شوید که پر بیراه نمی‌گویند.

 • ردپای دیجیتالی مردم

  ردپای دیجیتالی مردم

  معرفی کتاب۱۰ ژوئیه ۲۰۱۳: ادوارد اسنودن از روال کار نظارتی آژانس امنیت ملی آمریکا پرده برداشت و نشان داد که چطور این نهاد توانسته بود به «داده»های بیش از سه میلیارد تماس تلفنی و تعاملات آنلاین ذخیره شده توسط شرکت‌هایی چون فیس‌بوک، گوگل و اپل مخفیانه دسترسی داشته باشد و آن‌ها را رهگیری کند. سپس روشن شد بسیاری از ماموران آژانس‌های اطلاعاتی و امنیتی در سرتاسر جهان به همه نوع «داده»‌های ارتباطی دسترسی کامل دارند. از آن پس، واژه‌ «داده» و سایر مشتقات آن‌ نظیر «کلان‌داده»، «داده‌کاوی»، «داده‌سازی» و... در عرصه عمومی و رسانه‌های خبری بیش از پیش مطرح و روشن شد در حالی‌که فکر می‌کنیم مشغول رتق‌وفتق امور روزمره‌مان هستیم، انبوهی «داده» تولید می‌کنیم که در جای دیگر به کار می‌آید.

 • آینده انسان با هوش مصنوعی ‏

  مروری بر کتاب «زندگی ۳.۰»

  آینده انسان با هوش مصنوعی ‏

  معرفی کتابهنوز بسیاری تصور می‌کنند داستان‌های علمی-تخیلی غیرواقعی است و فقط به درد رمان‌ها، فیلم‌ها و سریال‌ها می‌خورند. اما در دهه‌های اخیر سیطره علم بر جهان، به‌حق‌ یا ناحق، چنان گسترده شده که همه این داستان‌های غیرواقعی روزبه‌روز بیشتر رنگ واقعیت به خود می‌گیرند. هوش مصنوعی یکی از همین‌ موارد است.

 • گزارش‌نویسی؛ چشم عقاب روزنامه‌نگاری

  گزارش‌نویسی؛ چشم عقاب روزنامه‌نگاری

  معرفی کتابمحمدمهدی فرقانی، استاد رشته ارتباطات، در سخن آغازین کتاب گزارش‌نویسی، چشم عقاب روزنامه‌نگاری نوشته است: «بیش از چهل سال تجربه توأمان تحصیل، کار حرفه‌ای و تدریس در حوزه روزنامه‌نگاری، نگارش حدود چهارصد گزارش چاپ‌شده در روزنامه کیهان و هجده سال دبیری سرویس گزارش این روزنامه، دستمایه تدوین کتابی شد که اینک پیش‌روی شماست.» 

 • چطور باید در رسانه‌ها مطلب نوشت

  نگاهی به کتاب حسین عماد افشار درباره شیوه نگارش فارسی در مطبوعات

  چطور باید در رسانه‌ها مطلب نوشت

  معرفی کتابسال‌هاست دانشمندان و پژوهشگران ارزشمند و والامقامی که هریک در زبان و ادب فارسی جایگاه والایی داشته‌اند؛ درباره نویسندگی و شیوه نگارش، آثار گران‌بهایی از خود به یادگار گذاشته و آنچه گفتنی بوده، گفته و گوهرهای معنی را با استادی تمام سفته‌اند. به‌ویژه در یک قرن اخیر از میان محققان و ادیبان مملکت ما افراد سرشناس و متبحری برخاسته‌اند که کمر همت بر میان ‌بسته و در تألیفات ارزنده خود آیین نگارش را با اسلوبی جدید و راه روشی تازه به دانش‌پژوهان و پویندگان این راه ارائه داده‌اند که هریک از آن‌ها می‌تواند برای جوانان و کسانی که می‌خواهند در راه نویسندگی گام بردارند، سودمند افتد و راهنمای خوبی باشد.

 • روزنامه‌نگاری نوین

  یادگاری از دو کهنه‌کار روزنامه‌نگاری و ارتباطات

  روزنامه‌نگاری نوین

  معرفی کتابتخصص در زمینه‌های علمی و عملی، نظر به گسترش روزافزون دامنه دانش و علوم مختلف، امری اجتناب‌ناپذیر است. شاخه‌های فراوان منشعب‌شده از علوم گوناگون، دقت و لزوم پیگیری در آن‌ها تا حصول نتیجه مطلوب، بسط فرعی آن‌ها، عمر کوتاه بشر و بسیاری از عوامل دیگر، چاره‌ای پیش پای انسان باقی نگذاشته است تا در مدت کوتاه زندگی خود تنها در یک یا دو رشته به تحقیق و تفحص و کنکاش بپردازد. هرچند تحقیق و بررسی بسیاری از همین شاخه‌های فرعی در برخی علوم برای دستیابی به نتیجه به زمانی چند برابر عمر متوسط یک انسان نیاز دارد.

 • روش‌های یک مصاحبه خبری مطلوب

  کتابی کاربردی از مهدی محسنیان‌راد

  روش‌های یک مصاحبه خبری مطلوب

  معرفی کتابکتاب روش‌های مصاحبه خبری در ۲۶۰ صفحه و در ده فصل تألیف شده و «دفتر مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه‌ها» آن را در سال ۱۳۷۷ به چاپ رسانده است. نویسنده با نگاهی به سیر مصاحبه در ایران، موضوعات و مباحث مختلف در این زمینه را به نقد و چالش می‌کشد.

 • حقوق مطبوعات

  کتابی پایه به‌قلم کاظم معتمدنژاد

  حقوق مطبوعات

  معرفی کتابکتاب حقوق مطبوعات علاوه بر کمک به مسئولانِ بازنگری قوانین و مقررات مطبوعاتی کشور، می‌تواند برای روزنامه‌نگاران و مدیران مطبوعات، در جهت شناخت بیشتر آزادی‌ها و مسئولیت‌های آنان سودمند باشد، در برنامه‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاهی درباره «حقوق ارتباطات» و به‌خصوص «حقوق مطبوعات» در رشته‌های حقوق و علوم ارتباطات، مورد استفاده دانشجویان قرار گیرد و همچنین برای قضات و وکلای دادگستری نیز در زمینه دعاوی و محاکمات مطبوعاتی، مفید واقع شود.

 • درآمدی بر نظریه ارتباطات جمعی

  مک‌کوایل توانست نظریات ارتباطی را به‌طور منسجم تدوین کند

  درآمدی بر نظریه ارتباطات جمعی

  معرفی کتابموضوع اصلی کتاب رابطه رسانه و دولت، جامعه و فرهنگ، شرایط سازمانی تولید و توزیع، تغییرات محتوا، شیوه استفاده مخاطبان، رابطه میان مخاطبان و ارتباط‌گران و جایگاه و کاربرد رسانه‌ها در متن شرایط اجتماعی است، رویکرد حاکم بر کتاب در خصوص ارتباطات و نظریه جامعه‌شناختی است.