تبرئه لطف الله میثمی توسط قاضی مرتضوی
از راست: لطف الله میثمی و قاسم میرزایی نکو

تهران-ایرنامدرسه- از دادگاههای مطبوعاتی دیگر دهه ۷۰، شکایت روح الله حسینیان دادستان دادگاه ویژه روحانیت از لطف الله میثمی مدیرمسوول نشریه «راه مجاهد» است. این پرونده در شعبه ۳۴ دادگاه عمومی تهران مورد بررسی قرار گرفت و قاضی آن سعیدمرتضوی بود.

نشریه راه مجاهد در اردیبهشت ۱۳۷۲ به دلیل انعکاس وقایع قم و مطالبی راجع به آیت ا... منتظری از سوی روح الله حسینیان دادستان دادگاه ویژه روحانیت توقیف شده بود.

در جریان دادگاه لطف الله میثمی مدیرمسوول این نشریه خطاب به قاضی گفت: ۱۸ فرودین ۷۲ چند نفر از ماموران دادگاه ویژه روحانیت بدون تذکر قبلی با یک حکم جهت بازرسی و پلمب دفتر نشریه به منزل شخصی اینجانب آمدند. چون دفتری نداشتم آن ها به آدرس مندرج در نشریه مراجعه کرده و پس از بازرسی از آن جا مقداری کتاب، مقالات، نوار ضبط صوت و یک دستگاه تایپ را با خود بردند و در منزل را پلمب کاغذی زدند ولی پس از آن هیچ حکم یا نامه ای هم درباره وضعیت نشریه به ما ابلاغ نکردند... بعد از برداشتن پلمب از درب منزل با حجت الاسلام حسینیان دادستان دادگاه ویژه روحانیت ملاقات نموده و نامه ای در اعتراض به اقدام دادگاه به ایشان داده و گفتم: چرا پس از ۱۲ سال خدمات فرهنگی قانونی، بدون حتی یک تذکر تلفنی یا کتبی دست به این کار زدید؟ ایشان توضیح داد "انعکاس حوادث بهمن ماه سال ۱۳۷۱ قم در آخرین شماره علت توقیف نشریه است."  پس از آن چندین بار با هیات نظارت تماس گرفتم که گفتند جواب دادگاه ویژه روحانیت در راه است و خواهد رسید. لذا هیات نظارت تصمیم گیری در این خصوص را به آینده موکول کرد.

دادگاه با بررسی مجموع محتویات پرونده و با التفات به این که از مطلب درج شده هیچ گونه تبلیغی مستفاد نمی شود و صرفا مطالب فقهی یا سخنرانی های نامبرده را چاپ نموده، حکم بر برائت متهم صادر می کند.

منبع: اسناد و پرونده های مطبوعاتی ایران در دهه ۷۰. عذرا فراهانی

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha